Są takie miejsca w Polsce, gdzie cały czas jeszcze daje się słyszeć szepty mające wypędzić chorobę, gdzie krzyże katolickie stoją zgodnie obok prawosławnych, a świat realny współegzystuje z magią. To Podlasie. Poznaj ciekawe miejsca na Podlasiu i zobacz, co warto zobaczyć na Podlasiu.
Podlasie – atrakcje.
Podlasie to fuzja natury z ciekawą architekturą, zabytkami, a jednocześnie z egzotyką, której nie znajdziecie w innym zakątku kraju. Na terenie Podlasia znajdują się ogromne tereny zielone i funkcjonują trzy parki narodowe: Białowieski, Narwiański i Biebrzański. Króluje na tych terenach żubr, ale można spotkać również bobry czy łosie. Można podziwiać niezwykłą architekturę na Szlaku Otwartych Okiennic i piękne meczety. Można spotkać Pustelnika albo jedną ze słynnych tutejszych szeptuch. Tu świat realny koegzystuje ze światem magicznym.
Kolejność atrakcji w artykule jest przypadkowa, a lista atrakcji turystycznych subiektywna.
Co warto zobaczyć?
Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska to jedyna pozostałość po prapuszczy, która narodziła się po ustąpieniu z tych terenów lodowców. Jest jedynym wielkim lasem w całej Europie, który swą strukturą przypomina las pierwotny. Po prapuszczy nie zostało wiele, a to, co jest i sam fakt, że cokolwiek zostało, ponoć graniczy z cudem. Mieszka tu największa, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, populacja wolnego żubra – największego ssaka Europy. W puszczy warto przejść się Szlakiem Dębów, zajrzeć do miejsca mocy i do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Najlepiej jednak powłóczyć się po zakamarkach, zaprzyjaźnić z pracownikiem parku, zajrzeć z nim do rezerwatów i spróbować spotkać żubra w naturze.
Kruszyniany – tatarska wioska
Tatarzy osiedlili się tu w marcu 1679 roku. Dziś w całej wiosce mieszka trzydzieści rodzin, wśród nich tylko trzy tatarskie. Był jednak taki czas w historii Kruszynian, że Tatarów nie było wcale. W wiosce znajduje się przepiękny meczet, po którym oprowadza Dżemil Gembicki i niezwykły mizar, czyli tatarski cmentarz. Warto też zajść do Jurty Tatarskiej i spróbować tatarskich specjałów, przede wszystkim słynnego pierekaczewnika Dżennety Bogdanowicz.
Góra Grabarka
Ważne miejsce dla wyznawców prawosławia jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Tysiące krzyży wotywnych przynoszonych przez wiernych, które znajdują się na wzgórzu, potrafią zatrzymać na długo. Warto zapoznać się z historią Grabarki i odwiedzić to miejsce, szczególnie w święto Przemienienia Pańskiego.
Pustelnia w Odrynkach
Na obrzeżach wsi Odrynki, na którym Książę Iwan Michałowicz Wiśniowiecki w 1518 roku dostrzegł światło przed ikoną św. Antoniego Pieczerskiego i uznał to za znak od Boga, znajduje się pagórek. Powstała tam kaplica, a podobno według badaczy działały tam już wcześniej skity, których patronem był św. Antoni Pieczerski. Dziś też znajduje się tu skit, czyli pustelnia. Warto zajrzeć, obejrzeć, skonfrontować wyobrażenia o pustelni z rzeczywistością i posłuchać ciekawych historii o tym miejscu. Moja wizyta w pustelni była niezapomniana.
Wierszalin i Prorok
W głębi lasu stoi dom, w którym wraz ze swoimi wyznawcami, mieszkał prorok Eljasz Klimowicz. Tam też znajdują się podwaliny stawianej przez niego świątyni. Tam powstawało Nowe Jeruzalem. Z miejscem oraz samym prorokiem wiąże się ciekawa historia i kilka legend. Warto zajrzeć i poczuć niezwykły klimat tego miejsca oraz poczuć gęsią skórkę.
Kraina Otwartych Okiennic
Szlak wiedzie przez, leżące w dolinie Narwi i co najważniejsze unikatowe pod względem architektonicznym wsie Trześciankę, Puchły oraz Soce. Wsie przyciągają bogato zdobionymi i malowanymi drewnianymi domami, ale też unikatowymi wnętrzami oraz często związanymi z domami niezwykłymi historiami mieszkających w nich ludzi.
Na szczególną uwagę zasługuje cerkiew w miejscowości Puchły.
Meczet w Bohonikach
To drugi, obok tego w Kruszynianach, meczet, który znajduje się na Szlaku Tatarskim i jeden z pięciu czynnych meczetów w Polsce. Znajdziemy tu też, podobnie jak w Kruszynianach, mizar oraz wprawdzie nie tatarską jurtę, ale za to Dom Pielgrzyma, w którym można spróbować podobno tatarskich dań (Piszę podobno, ponieważ mi się nie udało. Gdy zajechałam, okazało się, że jedzenia nie ma).
Wodziłki
Wieś znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i to, co jest w niej najciekawsze to, że jest siedzibą jednej z czterech parafii Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego. W Wodziłkach znajduje się kościół staroobrzędowców, tzw. molenna, zbudowana w 1921 roku. Można tu również skorzystać z atrakcji turystycznej, jaką jest kąpiel w ruskiej bani.
Puszcza Knyszyńska
Bogactwo i piękno przyrody, zarówno flory, jak i fauny. Ponoć tu, zgodnie ze słowami miejscowych, znacznie łatwiej o spotkanie z królem puszczy – żubrem. Puszcza Knyszyńska jest jedną z największych w Polsce. Przez długi czas stanowiła teren pogranicza, na którym ścierały się różne wpływy: polskie, rosyjskie, krzyżackie, litewskie, jaćwińskie.
Silvarium w Poczopku
W 15-hektarowym parku znajduje się wiele atrakcji. Można spacerować malowniczymi mostkami, chłonąć moc z kamiennych kręgów, sprawdzić działanie zegara słonecznego, odbyć spacer śladami leśnych mieszkańców. Miejsce pełni funkcję rekreacyjną, ale również edukacyjną. Zwiedzanie w plenerze jest bezpłatne.
Tykocin, wieś bociania i rowerowy szlak bociani
Samo miasteczko z barokowym ryneczkiem, barokową synagogą i zamkowymi fortyfikacjami oraz pięknymi krajobrazowo okolicami jest niezwykle atrakcyjne turystycznie. Popularność zyskało przede wszystkim ze względu na nadane mu miano – Europejska Wieś Bociania, który to tytuł nosi zawsze tylko jedno miejsce w kraju. W Pentowie, niedaleko Tykocina, znajduje się około 30 gniazd bocianich. W całej okolicy jest masa bocianów. Godny polecenia jest rowerowy Szlak Bociani, który zaczyna się w Białowieży i ciągnie się przez Pogorzelce, Narewkę, Eliaszuki, Odrynki, gdzie znajduje się skit, do Trześcianki i dalej aż do Stańczyków. Sam szlak łączy cztery parki narodowe i liczy ponad 400 km.
Supraśl i Muzeum Ikon
W Supraślu znajduje się siedziba wspominanej już przeze mnie Puszczy Knyszyńskiej. Poza wieloma zabytkami, do miasta przyciąga turystów przede wszystkim słynne Muzeum Ikon. I o ile mnie takie rzeczy średnio interesują, to muszę przyznać, że byłam pod ogromnym wrażeniem muzeum, w którego zbiorach znajduje się ponad tysiąc ikon. Część z nich to ikony zatrzymane przez celników podczas próby przemytu. Naprawdę warto!
Opaka Duża, Rutka, Orla
W każdej z tych wsi można odwiedzić szeptuchę. Szeptuchy nazywane są przez jednych lekarkami, przez innych czarownicami. Nie stanowią atrakcji turystycznej, ale skoro w odległych krajach zdarza nam się poszukiwać szamanów, to dlaczego nie wybrać się z ciekawości do podlaskiej szeptuchy? Ja nie mogłam się powstrzymać i postanowiłam zajrzeć do dwóch szeptuch: Anny i Eugenii.
Ruiny kościoła p.w. św. Antoniego w Jałówce
Nie jest to super widowiskowa atrakcja, ale ruiny potrafią być bardzo piękne, zwłaszcza gdy umiejscowione są w cichej i spokojnej przestrzeni.
Rezerwat przyrody Głazowisko Bachanowo
Na terenie liczącym niecały hektar leżącym w widłach rzeki Stara Hańcza występuje skupisko blisko 10 000 głazów narzutowych o obwodzie dochodzącym nawet do ośmiu metrów. Głazowisko prezentuje naturalny krajobraz polodowcowy. Co ciekawe głazy te zostały przeniesione przez lodowiec ze Skandynawii.
Kanał Augustowski
Kanał łączy dopływ Wisły z Bałtykiem. Nie doczekał się jeszcze listy UNESCO, ale został uznany za pomnik historii.
Wymienione przeze mnie miejsca nie wyczerpują rzecz jasna atrakcji na Podlasiu. Jest ich znacznie więcej. Wymieniłam i zaprezentowałam te, które widziałam, przez które przejeżdżałam, i do których wracałam wiele razy. Byliście na Podlasiu? Dopiszcie w komentarzach swoje ulubione miejsca.
Pytacie o wiele rzeczy, m.in z jakich kart korzystam w podróży, gdzie nocuję, jakich map używam itd. Postanowiłam wszystkie tego typu rady zawierać na końcu tekstu tak, by Ci z Was, którzy są tym zainteresowani, zawsze mogli sięgnąć do tabelki, a tych, których takie rzeczy nie interesują, mogli je pominąć.
Zawsze mam ze sobą karty dwóch systemów: VISA i Mastercard. Tak na wszelki wypadek. W Europie to może nie jest tak istotne, ale na innych kontynentach czasem ma to ogromne znaczenie. Może się zdarzyć, że karta jednego systemu nie będzie działać, wtedy zawsze pozostaje Ci druga. Na pewno polecam Ci kartę walutową REVOLUT CARD. Odkąd ją założyłam, korzystam właściwie na wyjazdach tylko z niej. Możesz dzieki niej wypłacać za darmo pieniądze na całym świecie. Nie znajdziesz na nich wszystkich walut, ale i tak zaoszczędzisz, jeśli np. będziesz wybierać się do Ameryki Środkowej i będziesz już miał na niej dolary. Wtedy przelicznik jest tylko z dolarów na „miejscowe”, a nie najpierw ze złotego polskiego na „miejscowe”. W ten sposób naprawdę sporo oszczędziłam
Skorzystajcie z LINKA, a dostaniecie kartę REVOLUT gratis i dodatkowo 25 zł na karcie.
NOCLEGI
Wiem, że jest wiele systemów rezerwacyjnych, ale ja korzystam głównie z BOOKINGU, albo z AIRBNB. To moje dwa ulubione portale. Na Bookingu często można znaleźć naprawde fajne okazje, szczególnie z ich programem Genius. Lubię booking, bo pozwala często niemal z dnia na dzień np. anulować rezerwację. Z AirBnB jest w tym przypadku nieco gorzej, ale z niego korzystam jak na 100% wiem, że nic mi w tym czasie nie wypadnie i na pewno z noclegu skorzystam. Czasem też korzystam z couchsurfing.org, choć ostatnio nieco rzadziej.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG NA BOOKINGU ALBO AIRBNB.
WYPOŻYCZENIE SAMOCHODU
Polecam Discover Car Hire. Oferują ponad 2 mln samochodów w ponad 150 krajach i to w bardzo dobrych cenach. Warto się u nich zrejestrować, ponieważ przewidują bonusy dla zarejestrowanych klientów. Kliknij i sprawdź samochody oraz dostępność.
ZWIEDZANIE
Czasem na jednodniowe wycieczki jadę samodzielnie, albo z przewodnikiem. Wszystko zależy od tego, w jakim kraju jestem, od miejsca, które chcę zobaczyć i od tego, ile mam czasu. W góry, na wulkany poza Europą najczęściej idę z przewodnikiem. Z przewodnikiem wybiorę się też, jeśli nie mam zbyt wiele czasu na zorganizowanie wycieczki samej. Wolę w takim przypadku zaufać komuś, kto ma już doświadczenie w tym temacie. Wybieram też się z przewodnikiem, jeśli chcę pogłębić wiedzę w danym zakresie i jeśli po prostu nie czuję się pewnie, by gdzieś się wybrać totalnie sama.
Korzystam najczęściej, tam, gdzie jest to oczywiście możliwe z GET YOUR GUIDE. Oferują różne wycieczki na całym niemal świecie.
ZAJRZYJ NA ICH STRONĘ I SPRAWDŹ ICH OFERTĘ.
MAPY
Jeżeli mam internet w telefonie, to najczęściej jednak korzystam z GOOGLE.MAPS. Jednak zawsze mam ze sobą tez aplikację MAPS.ME, która służy mi offline w każdym niemal zakątku świata.
KLIKNIJ I ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ MAPS.ME.<Dołączam do poleceń linki stron, z których sama korzystam. Są to w większości linki partnerskie, co oznacza, że jeśli z nich skorzystasz, ja otrzymam niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli znalazłeś/znalazłaś w tekście, to czego szukałaś/szukałeś, tekst zainspirował Cię do podróży, spodobały Ci się moje zdjęcia, to będzie mi miło, jeśli skorzystasz z linków. W ten sposób wesprzesz mnie i mojego bloga, za co z góry dziękuję.
Zapraszamy jeszcze na Suwalszczyznę!!! :)))) Równie piękne i magiczne tereny! Fajne szlaki rowerowe i piesze. Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy Widoki przepiękne!!!! Pozdrawiam
Pani Anito polecam Drohiczyn, Mielnik, Kodeń, Jabłeczna. Jest wiele pięknych i urzekajacych jeszcze miejscowosci na podlasiu.
oj tak. U mnie na blogu znajdziecie relację z Grabarki, Jabłecznej (cho to już nie Podlasie, ale tuż obok), Krynek, Kruszynian, Suprasla. Kolejne w trakcie pisania. Podlasie jest wyjtkowe!
Czekaj- bo piszesz ze oprocz chaty w Wierszalinie po „proroku” zostaly tylko podwaliny cerkwi. To tej bialej cerkwi w Grzybowszczyznie juz nie ma? Co stoi w srodku lasu i ponoc „sama wyrosla z ziemi”?
Przy okazji odwiedzin na Swietej gorze Grabrce koniecznie nalezy podjechac do koteki, piekna cerkiew w lesie przy granicy z Bialorusia, jest tez cudowne zrodelko i calkowite wyciszenie w tym wspanialym miejscu. https://www.facebook.com/PrawoslawiewObiektywie/photos/a.107825773250152.1073741827.107823839917012/107825723250157/?type=3&theater
https://www.facebook.com/events/1300325103410414/?ti=icl
Zdecydowanie Mielnik nad Bugiem i okolice 🙂 – polecam gorąco!
Potwierdzam i ze swojego Podlasia chwilowo pozdrawiam 😉 ✌
Mój plan to Śnieżnik i atrakcje Czech, jak ścieżka w obłokach, czy spacer w koronach drzew.
Jedziemy znów! 🙂
Podlasie przyciąga. W tym roku jeszcze nie byłam, choć miałam być. Tylko plany mi się trochę zmieniły. Ale we wrześniu kto wie ☺
A ja właśnie wróciłem z Podlasia i mam wrażenie, że na Podlasiu najpiękniejsze jest Podlasie. Tam warto jeździć dla samego jeżdżenia, zieleni, zapachów. Oczywiście są atrakcje typowo turystyczne, ale jednak to nie Dolny Śląsk, gdzie co kilka kilometrów mamy jakąś konkretną atrakcję. Po Podlasiu jeździ się inaczej.
To prawda, że po Podlasiu jezdzi się inaczej i może dlatego tak bardzo lubię tam wracać.
Czy są Państwo w stanie polecić przewodnika/biuro turystyczne, które organizuje 1-2 dniowe wycieczki po podlasiu (uwzgledniając większość z wymienionych powyżej atrakcji) ? Szukam kogos dla naszej grupy 20-osobowej z W-wy. Na czerwiec.
Będę wdzięczna za info zwrotne:)
Bardzo fajna lista, spora część tych nieoczywistych i przez to ciekawa. Mam dzięki Tobie inspirację na kolejny raz.
Bardzo się cieszę. Starałam się właśnie zawrzeć część tych mniej znanych, ale nie mogłam pominąć moich ulibionych ale znanych trochę bardziej ☺
Jestem z Suwalk wrto zwiedzic wizajny i smolniki warto zwiedzic Park Wigierki jak i.klasztor kamedułów rowniez warto objechac cale jezioro dookola piekne krajobrazy pkt widokowe. Do podlasia to juz nie nalezy ale tez tereny sa piekne na stanczykach
Szczęściara! Pięknie uchwyciłaś tego „gościa”. Jak wracałam z rowerowego wypadu na Białoruś/Litwę to też taki jeden przeszedł mi drogę w Puszczy Augustowskiej (niestety była to noc..). Koleżanka, z którą byłam na tej wyprawie: „Widziałaś to..?”.
Polowalam na niego długo i w końcu się udało ☺
Ja wybieram się za kilka dni nad Biebrzę! ❤❤❤❤jeśli tam też coś możecie polecić jeśli chodzi o nocleg i jedzenie piszcie w komentarzach. Za wszystkie dziękuję
http://www.dolinabiebrzy.pl/index.php?page=splywy-tratwa
Akurat dobrze nie znam tych terenów, ale chętnie też się dowiem.
Nocleg znajdziesz w Goniądzu, dużo kwater na ulicy Dolistowskiej, ja płaciłem 45 zł (szału wprawdzie nie było ale też nie potrzebowałem luksusów no i wziąłem pierwszą z brzegu). Jadąc od Augustowa do Dolistowa należy liczyć się z wodą po kolana na ostatnim odcinku –
Biebrza wylewa(może zmoczyć sakwy no i najlepiej przejść na bosaka). Knajpa w Goniądzu jest niezła ale droga (zajazd u Bartla). Północna część Parku urocza, południowa część Carskiej Drogi moim zdaniem średnia (jedziesz po prostu przez las – ale też nie schodziłem zbyt daleko w bok i dojechałem tylko do Barwika, 35 stopni w cieniu zrobiło swoje).Tyle na szybko, zakładam, że jedziesz rowerem.
Dzięki 🙂 ze względów logistycznych nie wiem czy będziemy mogli wziąść swoje rowery ale to się dynamicznie zmienia 🙂
Zdam relację 🙂
Cześć Lena nie musisz się martwić o miejsca noclegowe nad Biebrzą jest ich wiele zależy oczywiście co Cię interesuje a i jeszcze jedno musisz pamiętać że Biebrza lubi zalewać drogi przejazdowe ale nie martw się można spokojnie przejechać je rowerem. Powodzenia Pozdrawiam
1 nocleg planujemy w Białowieży na miejscu mocy drugi w goniądzu w kwaterze trzeci gdzieś na dziko 4 znowu kwatera ja przede wszystkim Chcę zobaczyć tą przyrodę łosia i ptaki lubię domowy chleb masło przetwory sery nalewki i takich miejsc Szukam Gdzie mogę to dostać
Polecam atrakcje nad rzeką biebrza przrplynac sie tratwami
Magiczne miejsce!
Oj, tak, Podlasie jest ponadczasowe. Serdecznie zapraszam, szczególnie do Supraśla, czyli w zasadzie do mojego rodzinnego miasteczka, a zwłaszcza wiosną. ❤
[…] Subiektywny przewodnik po Podlasiu i zobacz jak zaplanować rowerowy weekend […]
Na Podlasiu byłam parę lat temu .
Największe wrażenie zrobił na mnie Supraśl(z muzeum), Grabarka,Szlak Otwartych Okiennic, miejscowość Narew(trafiłam na odpust w cerkwi),Białowieża (pyszna kuchnia w Leśnej Dziupli),Drohiczyn z przepięknym Bugiem i bociany kroczące przy samej szosie.
Cisza ,spokój ,piękno przyrody i prawosławnej architektury oraz pyszna kuchnia.Zasmakowały mi kartacze i tort Marcinek (z Bielska Podl.) .
Pochodzę z Gdańska i dla mnie te wakacje to absolutna egzotyka.Polecam ten region z całego serca.
Dziś odwiedziliśmy niedaleko Drochiczyna ,,Ziołowy Zakontek,, polecam miłośnikom przyrody wspaniałe miejsce na mapie Podlasia. Jeszcze nie odkryte 🙂 Super przygoda dla całej rodziny z dziećmi ale i z pupilami 🙂
Zakątek!!!!
[…] Zobacz też inne ciekawe miejsca na Podlasiu […]
Właśnie się wybieramy na Podlasie, a tu proszę – taki ładny przewodnik, zdjęcia zachęcają, wszystko gotowe, tylko wyznaczyć trasę i w drogę. Ja ze swojej strony mogę zaprosić w Beskid Sądecki, czyli moje strony. Dzięki!
Beskid Sądecji jak najbardziej znam i lubię, bo moja mama tam mieszka 🙂 Pozdrawiam serdecznie
Podlasie cudowne miejsce. Ja polecam jeszcze Serpelice Mielnik Tokarka. Piekne mjejsca uwielbiam przyjezdzac na Podlasie cisza spokoj.