Wakacje zbliżają się nieubłaganie. Część już od dawna ma wszystko zaplanowane, część wciąż gorączkowo myśli, dokąd pojechać i jaki będzie najlepszy sposób na spędzenie urlopu, bo przecież sposobów na udane wakacje jest wiele. Wszystko zależy jednak od preferencji i od tego, jak, kto lubi spędzać czas.
Moimi ulubionym sposobami na urlop są rower i trekking, ponieważ lubię spędzać czas aktywnie. Odpoczynek psychiczny dają mi też wyjazdy fotograficzne, które nie tylko pozwalają zobaczyć niezwykłe miejsca, ale również przywieźć dziesiątki pięknych zdjęć.
Na swoim koncie mam też wiele podróży autostopowych, które jak żadne inne dały mi ogrom niesamowitych znajomości, przygód i wspomnień. I jak dotąd jeden roadtrip, który muszę przyznać, na zawsze pozostanie w mojej pamięci, dzięki miejscom i krajobrazom, które podczas podróży samochodowej po USA udało mi się zobaczyć. Jedyny sposób, którego jeszcze nie udało mi się w wakacje wypróbować, to podróż kamperem. Wszystko jednak jeszcze przede mną.
Niezależnie od tego jednak, jaki sposób na wakacje wybieram, pamiętam zawsze o jednym – ubezpieczeniu na czas podróży.
Wybierając ubezpieczyciela zawsze zwracam uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim kwoty ubezpieczenia w poszczególnych zakresach (koszty leczenia, następstwa nieszczęśliwych wypadków, utrata bagażu itp.) oraz na „wykluczenia” opisane w OWU, czyli sytuacje, które spowodują, że nie zostanie mi wypłacone ubezpieczenie. W większości przypadków odszkodowanie z NNW nie przysługuje, jeśli w momencie wypadku ktoś był pod wpływem alkoholu, czy innych „używek zmieniających świadomość”. Dla mnie ważne jest też to, żeby firma, na którą się decyduję cieszyła się zaufaniem na rynku.
A teraz zajrzyj do moich propozycji sposobów na udane wakacje. Mam nadzieję, że Cię zainspiruję.
NA ROWERZE
Rower daje mi poczucie wolności. Jestem w stanie wjechać nim niemal wszędzie, często tam, gdzie nie dotarłabym samochodem, czy innym środkiem transportu. Rowerzysta, a zwłaszcza rowerzystka wzbudzają ogromne zainteresowanie mieszkańców mijanych miast i wiosek i zwykle gwarantują nawiązanie nowych i ciekawych znajomości.
Zalet podróżowania na rowerze jest cała masa. Poza tym, że pozwala dotrzeć tam, gdzie często nie dotrze się w inny sposób, działa prozdrowotnie, zwiększa wydolność organizmu, pozwala utrzymać ładną sylwetkę, to już po jednym dniu jazdy daje złudzenie bycia na urlopie od kilku dni. To dlatego, że jazda na rowerze w swobodnym tempie wycisza i odpręża. Jest to jeden z najtańszych środków transportu i w dodatku superekologiczny.
Jeśli do jazdy rowerem dorzucimy spanie pod namiotem, to urlop spędzony w ten sposób okaże się urlopem, na który stać niemal każdego.
Dokąd wybrać się na rowerze?
Pomysłów jest cała masa. Wcale nie musisz jechać daleko. Możesz wybrać się w podróż rowerową dookoła Polski lub zajrzeć do moich propozycji rowerowych wakacji w Saksonii lub Szwajcarii .
NA WŁASNYCH NOGACH – TREKKING
Trekking w górach jest moim drugim obok roweru ulubionym sposobem na spędzenie urlopu. Nie dość, że nie wymaga dużych nakładów finansowych, pod warunkiem, że nie wybierzemy jakiegoś kosztownego kierunku, to daje to, co dla mnie jest podczas wakacji najważniejsze – poczucie wolności i duży ładunek endorfin, który niweluje stres.
Trekking po górach ma ogromnie pozytywny wpływ na nasze ciało i umysł. Podobnie jak rower poprawia wydolność, ale też odpręża. Wycisza umysł i pozwala skupić się na tym, co tu i teraz i na obcowaniu z naturą.
Dokąd wybrać się na trekking?
Kocham Bieszczady, Karkonosze, Tatry. W zeszłym roku próbowałam przejścia Głównego Szlaku Beskidzkiego, ale po tygodniu pokonała mnie fatalna pogoda. Zawsze jednak chętnie wracam w polskie góry.
Jeśli marzy Wam się dłuższy trekking w odleglejsze rejony, polecam trekking w Chile w niesamowitym parku Torres del Paine. Przeczytaj Jak zorganizować taki trekking
U Karola na blogu Kołem się toczy znajdziecie porady i info praktyczne dotyczące trekkingów w Bieszczadach
Łukasz Supergan pisze o średniodystansowych szlakach trekkingowych w Polsce
Wieczna tułaczka proponuje trekking po Słowackim Raju. Sama byłam tam parę lat temu i polecam z całego serca.
WAKACYJNY ROADTRIP
Roadtrip to swoboda i niezależność. Nie wiem czemu, ale roadtripy zawsze kojarzyły mi się ze Stanami Zjednoczonymi. Może dlatego, że rozwój autostrad w USA przyniósł modę na podróże samochodowe. A może dlatego, że to w USA znajduje się jedna z pierwszych autostrad – słynna Route 66, która jak żadna inna przywodzi mi na myśl podróże samochodowe. A może dlatego, że swój pierwszy roadtrip odbyłam właśnie w Stanach.
Podróż samochodem można jednak zaplanować wszędzie, niekoniecznie w USA. Równie dobrze ten sposób sprawdzi się w Europie, jak i w Polsce.
Dokąd wybrać się na wakacyjny roadtrip?
Jeśli macie 2-3 tygodnie urlopu proponuję roadtrip po najpiękniejszych miejscach w USA
Idealny na lato będzie też roadtrip po Islandii
Monika Marcinkowska pisze o podróżowaniu samochodem po Polsce
U Rudej możecie za to zainspirować się trasami samochodowymi po Bałkanach
U Karola i Oli znajdziecie wiele propozycji na roadtripy, między innymi po Toskanii
PODRÓŻ ZA JEDEN UŚMIECH – AUTOSTOP
Najczęściej korzystają z niego studenci, którzy liczą każdy grosz i traktują autostop jako darmowy środek transportu, dzięki któremu mogą zobaczyć kawałek świata. Warto oczywiście pamiętać, że mimo iż nas przejazd cudzym samochodem nie kosztuje, to kosztuje naszego kierowcę, a więc warto mu się odwdzięczyć za podwiezienie choćby zwyczajną rozmową.
Nie tylko studenci mogą jednak korzystać z autostopu. Minusem jest tu na pewno czas oczekiwania, na który nie każdy mający 26 dni urlopu może lub chce sobie pozwolić. Warto jednak mieć na uwadze, że żadna podróż nie przyniesie tylu nowych znajomości, przygód i doznań, co podróż autostopowa.
Dlaczego uwielbiam podróżować w ten sposób? Ponieważ autostop przywraca mi wiarę w ludzką, bezinteresowną dobroć.
Dokąd wybrać się w podróż autostopem?
Wszędzie. Bardzo dobrze podróżuje się autostopem po Bałkanach, czy Polsce. Trudniej we Francji czy we Włoszech, ale tak naprawdę ten sposób sprawdzi się niemal wszędzie i przyniesie ze sobą całą masę niezapomnianych wspomnień.
Nie jesteś przekonana/ny do tej formy podróżowania, zajrzyj do tekstu Za jeden uśmiech, który napisałam jakiś czas temu oraz na blog Michała Maja i przeczytaj Niesamowite historie autostopowe. U Michała znajdziesz też poradnik Jak jeździć autostopem.
KAJAKIEM PRZEZ ŚWIAT
Kajak, podobnie jak rower i trekkingi to aktywne spędzanie czasu wolnego, a co za tym idzie możliwość złapania oddechu z dala od miejskiego zgiełku, w harmonii i kontakcie z naturą. Kajak, podobnie jak rower, jest niemal dla każdego, niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej. Wszystko zależy od trudności rzeki, którą na spływ się wybierze. Kajaki to też spojrzenie na naturę i świat z nieco innej perspektywy, od strony wody, a zmiana perspektywy choćby na chwilę, może czasem naprawdę przynieść niespodziewane korzyści.
Dokąd wybrać się na spływ?
W Polsce polecam Wielką Pętlę Wielkopolski, czyli szlak wodny, który liczy 687,9 km i obejmuje rzekę Wartę, Noteć i Kanał Bydgoski. Znajduje się na terenie województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego i na całej jego długości można natknąć się na kilka parków krajobrazowych, a także wiele zabytków. Szczególnie ciekawy na krótszą przygodę jest spływ rzeką Wełną, która jest wyjątkowa o tyle, że łączy w sobie cechy zarówno rzek nizinnych, jak i górskich. Trasa jest niezwykle malownicza, zielona, z powalonymi drzewami, stanowiącymi przeszkodę do pokonania i malutkimi wodospadami.
W Polsce do wyboru masz kilka rzek. Możesz zaplanować spływ Czarną Hańczą, Odrą, Bugiem czy Wisłą.
Możesz też kajakiem przepłynąć Bałtyk, jak zrobili to Anna i Piotr Wójcik. Możesz posłuchać audycji o ich podróży.
RODZINNIE KAMPEREM
Od kilku lat planuję, że kiedyś wybiorę się w długą podróż kamperem. Najbardziej marzy mi się takie podróżowanie po USA i ze Stanami też, podobnie jak roadtrip, taki sposób podróżowania najbardziej się kojarzy. Ale kamperem można się wybrać w znacznie krótszą podróż, po Europie, czy też Polsce.
W Polsce podróże kamperem nie są jeszcze tak popularne, jak u sąsiadów i też infrastruktura dla kamperów nie jest tak rozwinięta, ale to nie znaczy, że się nie da. Oczywiście, że się da.
Kamper, w porównaniu ze zorganizowanym wyjazdem, daje na pewno większe poczucie wolności i niezależności. To Ty decydujesz, gdzie się zatrzymasz i ile czasu w danym miejscu chcesz spędzić oraz, gdzie i z jakim widokiem będziesz spać.
Dokąd wybrać się w podróż kamperem?
Moi przyjaciele Ola i Paweł z bloga 8 stóp piszą o podróżowaniu kamperem i po USA i po Polsce.
Jeśli nigdy nie miałaś/eś do czynienia z podróżami kamperem, zajrzyj koniecznie do Kasi i Marcina na bloga Ruszaj w drogę. Podpowiadają 20 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się w podróż kamperem pierwszy raz.
Z APARATEM NA SZYI – FOTOWAKACJE
Chociaż często myślę, że to zima jest najlepsza na robienie zdjęć, bo nie trzeba wstawać bardzo wcześnie na wschód słońca, to jednak muszę przyznać, że lato jest znacznie lepsze. Nie tylko dlatego, że jest cieplej i nie trzeba tak marznąć, ale przede wszystkim dlatego, że dzień jest długi i zachód słońca od wschodu dzieli zaledwie kilka godzin. Pomiędzy nimi jest za to rozświetlona milionem gwiazd noc, która aż się prosi, by podczas niej fotografować.
Są kierunki, które idealnie nadają się na fotografowanie wiosną, czy jesienią, ale tak naprawdę latem gdziekolwiek się nie pojedzie, można zrobić świetne foty.
Dokąd wybrać się na zdjęcia?
Właściwie każde miejsce jest dobre. Ja szczególnie polecam Toskanię (tę szczególnie wiosną i jesienią) i Dolomity (cudne również zimą), ale również polskie góry, Morawy, Norwegię, Szkocję z wyspą Skye
Z UBEZPIECZENIEM TURYSTYCZNYM
Niezależnie od sposobu na wakacje, na jaki się zdecydujesz: rowerem, pieszo, kamperem, kajakiem, czy samochodem pamiętaj, że wakacje będą udane wtedy, kiedy będą bezpieczne. Poczucie bezpieczeństwa da przede wszystkim wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.
Gdy zabierasz rower samolotem, zastanów się nad ubezpieczeniem, które będzie chronić bagaż sportowy. Ja zawsze, gdy lecę z rowerem, mam obawy, czy mój rower doleci w całości i na czas.
Wybierasz się kamperem czy na roadtrip? Zadbaj o ubezpieczenie na wypadek zepsucia się pojazdu. Aktywne spędzanie czasu wolnego, czyli spływ kajakowy, jazda rowerem, czy chodzenie po górach też niosą ze sobą ryzyko wypadku. Ja osobiście nie ruszam się poza Polskę bez ubezpieczenia.
Warto zwracać uwagę na zwrot kosztów leczenia, jakie zapewnia ubezpieczyciel, co jest szczególnie ważne przy wyjeździe do np. krajów skandynawskich czy USA, gdzie leczenie jest bardzo drogie.
Czasem niektórzy postanawiają „zaoszczędzić” i nie wykupują ubezpieczenia, a w razie choroby czy wypadku ponoszą srogie koszty. Ubezpieczenie nie musi być jednak wcale bardzo drogie. Zajrzyj na stronę ubezpieczyciela Nationale-Nederlanden. Znajdziesz tam nowość w postaci ubezpieczenia turystycznego, którego koszt zaczyna się już od 4 zł dziennie, 10% zniżki dla rodziny z dziećmi i 3 dni ochrony gratis. Już w kilka minut od zakupu twoje ubezpieczenie jest na skrzynce mailowej. Warto jednak pamiętać, by wykupić je przynajmniej na dzień przed wyjazdem, ponieważ realnie zaczyna działać dopiero od następnego dnia.
Koniecznie też podziel się Twoim sposobem na udane wakacje.
Tekst powstał przy współpracy z Nationale-Nederlanden
Lato! Świetne porady i bardzo praktyczne!
[…] Dokąd wybrać się na wakacje? Poznaj kilka sposobów na udany urlop. – B*Anita – Jeśli chcecie spędzić urlop inaczej niż na leżaku lub przy remoncie, ale nie wiecie jak… to wpis dla Was. […]
Super przydatny post 🙂 Szczególnie dla osób planujących długie wakacje a wiele teraz takich jest. Pozdrowienia 🙂
Bardzo dziękuję, szczególnie za namiary na tekst o trasach średniodystansowych w PL. To jest dokładnie to, czego mi potrzeba 🙂
Jak zwykle fantastyczne zdjęcia na które nie mogę przestać patrzeć! Każde miejsce zachwyca na swój sposób, tak samo jest z formą spędzania wolnego czasu – rowerem, na pieszo, kajakiem – wszystkie formy są idealne, jeśli tylko spędza się czas z ludźmi, których się naprawdę lubi 🙂
Zdecydowanie rower
W sumie, to obojętnie gdzie. Byle z Żoną 🙂
Koniecznie aktywne i koniecznie ze spotkaniami z zakręconymi inspirujacymi ludzmi, którzy zostawiaja cos w glowie i sercu (ludzie i spotkania) 🙂
Ciężko było wybrać pomiędzy rowerem a trekingiem… wybrałam rower bo trekingu wiecej poza latem 🙂
Rower. Z grupą. Z mężem też.
I jeszcze las…:)
❤️.
Z tym, że niekoniecznie. 'Koniecznie’ to mało fajne słowo…
Fajne pomysły, który może wykorzystać praktycznie każdy. Dla mnie w tym roku za późno, ale zapewne wykorzystam jakąś propozycję w przyszłym.
Jak dla mnie rower jest świetnym sposobem na spędzenie urlopu 🙂 Najfajniejszy środek transportu
Zestawienie naprawdę godne polecenia, wymienione jest już chyba wszystko! Urlop + aktywny wypoczynek, to najlepsze połączenie! 🙂 Serdecznie pozdrawiamy,
Wszystko oprócz plaży
Wszystko oprócz plaży
Jednośladem po Warmii i Mazurach
Najbardziej uwielbiam piać z zachwytu i zażywać ruchu jednocześnie. Czyli góry lub piękne jeziora, morza. Podziwianie cudów natury i trekking lub pływanie ☺️