Teneryfa – wyspa, podobnie jak Madera czy Azory, zaliczana jest do Makaronezji, czyli „Wysp Szczęśliwych”, zespołu wulkanicznych wysp na północno-wschodnim Atlantyku. To największa z hiszpańskich Wysp Kanaryjskich. Słońce świeci tu niemal 300 dni w roku, dlatego to idealny kierunek o każdej porze, szczególnie zimą.
Przed Tobą szczegółowy przewodnik po wyspie, który stworzyłam po miesiącu mieszkania w tym pięknym zakątku.
Wyspa jest idealna niemal dla każdego. Swój raj znajdą tu fani plażowania, ale też pieszych wędrówek. Potrenować mogą rowerzyści i zaszaleć surferzy, kitesurferzy, a nawet nurkowie.
Znajdziemy tu niesamowity wulkan Teide, najwyższy szczyt wszystkich Wysp Kanaryjskich, a nawet całej Hiszpanii, a poza tym lasy wawrzynowe, niezwykłe wulkaniczne plaże, bujną roślinność na północy wyspy.
Odrobina historii
Istnieje legenda, że Teneryfa jest częścią zaginionej Atlantydy. Pierwsze osadnictwo datuje się na XII wiek. Są to jednak hipotezy niepotwierdzone. Badania archeologiczne wykazują natomiast, że pierwsi mieszkańcy pojawili się na wyspie ok. 200 roku p.n.e. Była zamieszkiwana przez Guanczów aż do 1402 roku, kiedy to na wyspę przybyli Hiszpanie. W 1445 roku 12 grudnia Guanczowie zostali pokonani w bitwie pod Acentejo. Część z nich uległa eksterminacji, część została wywieziona jako niewolnicy do Europy, a ci ,którzy pozostali zasymilowali się i przeszli na katolicyzm. W 1821 roku Teneryfa została włączona do Hiszpanii jako prowincja. Stolicą została Santa Cruz de Tenerife. Pierwszą stolicą było jednak miasto La Laguna, założona przez konkwistadorów. Dziś wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Położenie i krajobraz
Teneryfie bliżej do Afryki niż Europy. Zaledwie 300 km dzieli ją od kontynentu afrykańskiego i aż 1000 od Półwyspu Iberyjskiego i Hiszpanii. Wyspa jest stosunkowo niewielka. Liczy zaledwie 80 km długości i 50 km szerokości. Znajduje się w centrum między innymi wyspami archipelagu, Gran Canarii na wschodzie oraz La Gomery i La Palmy na zachodzie.
Powstała w wyniku erupcji podwodnego wulkanu, z którego zaczęła się wydobywać lawa, tworząc wzniesienia. Tak zaczęły powstawać Wyspy Kanaryjskie. Dzięki kolejnym erupcjom powstał też najwyższy szczyt wyspy i całej Hiszpanii – Pico del Teide. Ponad powierzchnią wody liczy on 3718 m n.m.p., ale od dna morza liczy około 7500 metrów.
Łańcuch górski dzieli Teneryfę na dwie części zarówno pod względem krajobrazowym, jak i klimatycznym. Południe jest bardziej suche, cieplejsze i piaszczyste, a północ bardziej deszczowa, chłodniejsza, ze skalistym wybrzeżem i niezwykłą tropikalną roślinnością. Ten podział ma też swoje odbicie w liczbie odwiedzających wyspę turystów. Znaczna część wybiera cieplejsze i słoneczne południe.
Przyroda
Na Teneryfie można się doliczyć czterech masywów górskich: Teide, Teno położony w północno-zachodniej części wyspy obszar głębokich wąwozów i skał. Zdominowany przez skały masyw Anaga w północno-wschodniej części wyspy. To jedna z najstarszych części wyspy. Oraz masyw Adeje w południowej części wyspy.
Teneryfa ma niezwykle zróżnicowaną florę i faunę. Występuje tu około 1400 gatunków roślin, z czego aż 200 to gatunki endemiczne Wysp Kanaryjskich, a aż 140 z nich można znaleźć jedynie na Teneryfie. Fauna jest nieco uboższa. Liczy 400 gatunków ryb, 56 gatunków ptaków, 13 gatunków ssaków, 5 gadów i 2 gatunków płazów.
Plaże Teneryfy
Teneryfa to plażowy raj i oferuje jedne z najlepszych plaż w Hiszpanii. Od Costa Adeje, gdzie dziesiątki plaż są oblegane przez tłumy turystów, po Anagę, w której plaż nie ma zbyt wiele, ale za to te, które istnieją, są kameralne i opustoszałe. Każdy znajdzie tu plażę dla siebie: nudyści, kitesurferzy, windsurferzy, nurkowie, amatorzy złotego piasku i wulkanicznych czarnych plaż.
Przeczytaj o najpiękniejszych plażach Teneryfy
Pogoda i klimat, czyli kiedy jechać?
Pogoda na Teneryfie jest wyjątkowa, ponieważ znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego u wybrzeży i śródziemnomorskiego w głębi wyspy. Niemal przez cały rok jest tu ciepło i słonecznie, szczególnie na południu, gdzie aż 300 dni jest słonecznych.
Mimo że wyspa jest dość niewielka, to klimat na niej jest zróżnicowany, na co wpływ mają dzielące wyspę pasma górskie. Południe jest cieplejsze i słoneczniejsze, z mniejszymi opadami deszczu, a północny-wschód częściej nawiedzają deszcze i mgły oraz nieco niższe temperatury.
Temperatury między miejscowościami u wybrzeża a znajdującymi się w środku lądu wahają się nawet do 10 stopni różnicy. Temperaturę zmienia też woda. Potrafi wahać się między 19 a 24 stopniami. Wpływ na to mają dwa prądy morskie: Golfstrom, który jest cieplejszy i chłodniejszy Kanaryjski. Przeczytaj więcej o pogodzie.
Jak dojechać na Teneryfę?
Na Teneryfę można dotrzeć na kilka sposobów. Biura podróży oferują liczne loty czarterowe, wycieczki i wczasy last minute. Można też wybrać regularne rejsy klasycznych lub tanich linii lotniczych.
Wybór powinniśmy uzależnić od naszych oczekiwań co do wygody i naszego budżetu.
Więcej o tym, jak dotrzeć na Teneryfę w tym artykule.
Noclegi –hotel, hostele i inne
Poszukując noclegu, zacznij od odpowiedzenia sobie na pytanie: czego oczekujesz od wakacji na Teneryfie i jaki budżet chcesz na to przeznaczyć i od tego, jak chcesz spędzić czas na wyspie?
Przemysł turystyczny na Teneryfie oferuje niezwykle bogatą ofertę noclegową. Począwszy od campingów, przez pensjonaty i kwatery prywatne, a skończywszy na luksusowych pięciogwiazdkowych hotelach, oferujących wczasy All Inclusive. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.
Ja ze względu na kilkutygodniowy pobyt, postawiłam na airbnb. Znalazłam idealne mieszkanie, które zresztą wynajmuje polska rodzina. Mieszkanie idealne dla dużej rodziny, z czterema pokojami, komfortowe, wygodne i idealnie położone, bo na południu wyspy, w miejscowości Adeje. Stosunkowo blisko plaż, ale odpowiednio też daleko od całego kurortowego życia.
Więcej o możliwościach noclegów na wyspie czytaj tu
Komunikacja –autobusy czy samochód?
Przyjeżdżając na Teneryfę z zamiarem zwiedzania, odpowiedz sobie na podstawowe pytanie: czy wypożyczasz samochód czy korzystasz z komunikacji publicznej? Odpowiedź na to pozwoli ci zaplanować szczegóły planu zwiedzania i wycieczek. Czy wybierzesz samochód czy komunikację publiczną, zależy tylko od ciebie. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.
Więcej wskazówek pozwalających zdecydować się na któreś z rozwiązań, znajdziesz w tym artykule.
Atrakcje turystyczne
Mimo skojarzeń, jakie wywołuje Teneryfa, którą łączy się przede wszystkim z plażami, ma ona nieco więcej do zaoferowania. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych: surfingu, windsurfingu, kitesurfingu, nurkowania.
Wspomniane wcześniej masywy górskie zachęcają do dłuższych trekkingów i spacerów. Nie tylko wyprawa na szczyt wulkanu Teide jest warta uwagi. Warto wybrać się na jego drugi, mniej popularny szczyt, czy zaplanować trasy trekkingowe w przepięknych górach Anaga. Teneryfa ze względu na swoje ukształtowanie to też idealne miejsce do jazdy rowerowem.
O tym, co warto zobaczyć/zrobić na Teneryfie, przeczytasz w tym artykule.
O tym, jak zaplanować trekking na najwyższy szczyt Hiszpanii, przeczytasz tutaj.
Waluta, wizy, język
Teneryfa należy do Hiszpanii i w związku z tym obywateli Polski nie obowiązują wizy. Obowiązują przepisy dla strefy Schangen, czyli możemy lecieć tylko z dowodem osobistym.
Walutą obowiązującą na wyspie jest Euro. Nie ma kłopotów z dostępem do bankomatów czy korzystaniem z kart kredytowych.
Językiem obowiązującym jest hiszpański.
Jak tanio dojechać? Pogoda, czyli kiedy jechać?
Noclegi, czyli gdzie się zatrzymać? Komunikacja: autobusy, rower czy samochód?
Atrakcje turystyczne Teneryfy Najpiękniejsze plaże Teneryfy
Jak zorganizować trekking na wulkan Teide?
Pytacie o wiele rzeczy, m.in z jakich kart korzystam w podróży, gdzie nocuję, jakich map używam itd. Postanowiłam wszystkie tego typu rady zawierać na końcu tekstu tak, by Ci z Was, którzy są tym zainteresowani, zawsze mogli sięgnąć do tabelki, a tych, których takie rzeczy nie interesują, mogli je pominąć.
Zawsze mam ze sobą karty dwóch systemów: VISA i Mastercard. Tak na wszelki wypadek. W Europie to może nie jest tak istotne, ale na innych kontynentach czasem ma to ogromne znaczenie. Może się zdarzyć, że karta jednego systemu nie będzie działać, wtedy zawsze pozostaje Ci druga. Na pewno polecam Ci kartę walutową REVOLUT CARD. Odkąd ją założyłam, korzystam właściwie na wyjazdach tylko z niej. Możesz dzieki niej wypłacać za darmo pieniądze na całym świecie. Nie znajdziesz na nich wszystkich walut, ale i tak zaoszczędzisz, jeśli np. będziesz wybierać się do Ameryki Środkowej i będziesz już miał na niej dolary. Wtedy przelicznik jest tylko z dolarów na „miejscowe”, a nie najpierw ze złotego polskiego na „miejscowe”. W ten sposób naprawdę sporo oszczędziłam
Skorzystajcie z LINKA, a dostaniecie kartę REVOLUT gratis i dodatkowo 25 zł na karcie.
NOCLEGI
Wiem, że jest wiele systemów rezerwacyjnych, ale ja korzystam głównie z BOOKINGU, albo z AIRBNB. To moje dwa ulubione portale. Na Bookingu często można znaleźć naprawde fajne okazje, szczególnie z ich programem Genius. Lubię Booking, bo pozwala często niemal z dnia na dzień np. anulować rezerwację. Z AirBnB jest w tym przypadku nieco gorzej, ale z niego korzystam jak na 100% wiem, że nic mi w tym czasie nie wypadnie i na pewno z noclegu skorzystam. Czasem też korzystam z couchsurfing.org, choć ostatnio nieco rzadziej.
KLIKNIJ I ZAREZERWUJ NOCLEG NA BOOKINGU ALBO AIRBNB.
ZWIEDZANIE
Czasem na jednodniowe wycieczki jadę samodzielnie, albo z przewodnikiem. Wszystko zależy od tego, w jakim kraju jestem, od miejsca, które chcę zobaczyć i od tego, ile mam czasu. W góry, na wulkany poza Europą najczęściej idę z przewodnikiem. Z przewodnikiem wybiorę się też, jeśli nie mam zbyt wiele czasu na zorganizowanie wycieczki samej. Wolę w takim przypadku zaufać komuś, kto ma już doświadczenie w tym temacie. Wybieram też się z przewodnikiem, jeśli chcę pogłębić wiedzę w danym zakresie i jeśli po prostu nie czuję się pewnie, by gdzieś się wybrać totalnie sama.
Korzystam najczęściej, tam, gdzie jest to oczywiście możliwe z GET YOUR GUIDE. Oferują różne wycieczki na całym niemal świecie.
ZAJRZYJ NA ICH STRONĘ I SPRAWDŹ ICH OFERTĘ.
MAPY
Jeżeli mam internet w telefonie, to najczęściej jednak korzystam z GOOGLE.MAPS. Jednak zawsze mam ze sobą tez aplikację MAPS.ME, która służy mi offline w każdym niemal zakątku świata.
KLIKNIJ I ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ MAPS.ME.
Byliśmy kiedyś na Teneryfie i wróciliśmy zachwyceni. Na pewno jeszcze tam kiedyś wrócimy.
Kupowaliście może jakieś ubezpieczenie podróżne przed wyjazdem? Jeśli tak to gdzie?
Super opis fajne zdjęcia z Teneryfy ja osobiście również lubię podróżować ale w Polsce jak do tej pory.
Bardzo przydatny artykuł. Pozdrawiam