Marzy ci się Ameryka Środkowa. I zastanawiasz się, który z krajów tego regionu byłby najlepszy na pierwszą wizytę? Podpowiem ci – Panama. Panama najprawdopodobniej da Ci największe poczucie bezpieczeństwa i oswoi oraz przygotuje na spotkania z pozostałymi niesamowitymi krajami Ameryki Środkowej.
Panama to bardzo piękny kraj, w którym znajdziesz zarówno piękne plaże Morza Karaibskiego, jak i Pacyfiku. Będziesz mógł wspiąć się na wulkan i jednocześnie najwyższy szczyt kraju i zatopić się w zieleni tutejszych parków narodowych. Przeczytaj tekst i dowiedz się, co warto zobaczyć w Panamie, gdzie nocować, co zjeść, kiedy jechać i jak się do tego wyjazdu przygotować.
Po sąsiedzku z Panamą leży Kostaryka. Możesz się też tam wybrać na wycieczkę. Zerknij do tekstu Najpiękniejsze parki narodowe Kostaryki.
Panama – miejsca, w które warto się wybrać
Panama City
Stolica Panamy łamie stereotypowy obraz środkowoamerykańskich metropolii pod każdym względem: estetyki i oferowanego poziomu bezpieczeństwa. Wprawdzie, choć i tu nie brakuje slumsów, gdzie bieda aż bije po oczach, to stwierdzenie, że miasto Panama jest jedną z najbardziej fascynujących i piękniejszych stolic Ameryki Środkowej, jest jak najbardziej adekwatne.
Początek miasta datuje się na rok 1519. Wówczas to jego założyciel, hiszpański konkwistador Pedro Arias de Ávila, stworzył tu bazę wypadową, z której rozpoczął podbój Imperium Inków. Tędy też wiódł ważny szlak handlowy, którym transportowano zdobyte złoto i srebro. Centrum miasta było Casco Antiguo – stare miasto – splądrowane i spalone w 1671 roku przez walijskiego pirata Henry’ego Morgana. Rok 1673 to początek odbudowy miasta, ale w oddalonym od pogorzeliska miejscu, które dziś stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych. Brukowane ulice prowadzą przyjezdnych między wiekowymi budynkami. Część z nich doczekała się renowacji i obecnie kryje w swoich wnętrzach eleganckie hotele oraz przeznaczone dla niskobudżetowego turysty – hostele, a także liczne restauracje.
Miasto sprawia wrażenie podzielonego na dwie części: kolonialną, w wielu miejscach nieco podniszczoną, choć wciąż cieszącą oczy i nowoczesną, zdominowaną przez szklane drapacze chmur. Moim ulubionem miejsce poza Casco Antigo jest Cinta Costera – teren rekreacyjny miasta nad zatoką. Stąd rozpościerają się widoki na drapacze chmur – największe w całej Ameryce Łacińskiej. Możesz też kupić bilety na autobus Hop on Hop Off. Sprawdź dostępność i ceny. Albo wybrać się na 3,5-godzinną wycieczkę po mieście z przewodnikiem. Sprawdź.
Tutaj też znajduje się słynny Kanał Panamski, który koniecznie trzeba zobaczyć. Jeśli nie poruszasz się samochodem, możesz zarezerwować sobie wycieczkę nad kanał i do Muzeum Kanału Panamskiego. Sprawdź terminy i ceny. Możesz zafundować sobie nawet sześciogodzinny rejs po kanale. Sprawdź dostępność i ceny.
Więcej wycieczek znajdziesz TUTAJ
Boquete
Miasteczko Boquete położone jest zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od granicy z Kostaryką, w prowincji Chiriqui. Ze względu na łagodny i rześki klimat, stanowi swego rodzaju magnes na obcokrajowców, pragnących odpocząć od upałów panujących w innych częściach kraju. To też chyba najbardziej zielony teren w kraju, gdzie można oddychać pełną piersią i odpocząć.
Boquete przyciąga też turystów słynną w tym regionie kawą oraz plantacjami oraz najwyższym szczytem – wulkanem Baru.
W okolicach Boquete można organizować wiele pieszych wypadów. Bardzo fajną trasą jest El Pianista czy trasa zwana El Culebra. Nie brakuje tu canopy nad dżunglą czy tras rowerowych.
Wulkan Baru
Wulkan Barú (3475 m n.p.m.) znajduje się w Parku Narodowym, przylegającym do uznanego za dziedzictwo narodowe Parku Narodowego La Amistad, tropikalnego lasu deszczowego. Piechurzy zwykle wyruszają na szczyt wulkanu około północy, by zdobyć go o wschodzie słońca. Tylko wtedy istnieje szansa ujrzenia z góry dwóch oceanów: Atlantyckiego i Pacyficznego. Wówczas powietrze jest najbardziej przejrzyste, pozwalające, przy odrobinie szczęścia, dostrzec jeszcze wody Morza Karaibskiego.
Na treking można iść z agencją lub w towarzystwie większej grupy. Trasa na wulkan jest bardzo prosta i nie sposób się zgubić. Można dojechać za ok. 5 dolarów taksówką do samej bramy parku narodowego, a potem ruszyć przed siebie.
El Valle del Anton
To niewielka urokliwa senna wioska położona w dolinie w otoczeniu gór, znajdująca się zaledwie 100 km od stolicy i według geologów położony jest w kraterze wygasłego wulkanu. Teren jest popularny przede wszystkim jako odskocznia od dużych miast i ich hałasu oraz idealne miejsce na piesze wędrówki. Najpopularniejszym szlakiem jest India Dormida, czyli śpiąca Indianka.
Bocas del Toro
To jedna z najpiękniej położonych prowincji Panamy i jednocześnie archipelag 10 głównych wysp i wysepek na Morzu Karaibskim. To idealne miejsce na kilkudniowy relaks na plaży i poczucie karaibskiego klimatu. Z Bocas możesz wybrać się na wycieczki na inne wyspy, np. wyspę Bastimentos, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż na świecie – Red Frog Beach.
Plaża Santa Clara
Plaża zapełnia się głównie w weekendy i przede wszystkim turystami lokalnymi. W tygodniu mamy plażę niemal tylko dla siebie. Cisza, spokój, pyszne jedzenie i niezapomniane zachody słońca.
Plaża Catalina
To jedna z popularniejszych plaż nad Pacyfikiem. Słynie przede wszystkim ze względu na świetne warunki do surfowania. Jest też dobrą bazą wypadową do Parku Narodowego Coiba. Zaletą tej plaży jest brak tłumów turystów. Plaża jest dość oddalona od centrum kraju, dzięki czemu możesz liczyć na fale tylko dla siebie oraz totalny spokój.
PANAMA – INFORMACJE PRAKTYCZNE
Panama – kiedy najlepiej jechać?
Podobnie jak w całej Ameryce Środkowej najlepszym czasem na wizytę jest pora sucha (ich lato), czyli od końca listopada do końca kwietnia/połowy maja. Czasem lato przychodzi już w połowie listopada, a czasem deszcze ulewne zdarzają się jeszcze w grudniu i zaczynają już w połowie kwietnia. Tu nie ma reguły.
Pamiętam moją pierwszą wizytę w Panamie w maju i od samego początku panowały potworne upały. Nocami lub w ciągu dnia zaś zdarzały się gwałtowne, choć krótkie ulewy. Podczas mojej drugiej wizyty, przemierzałam Panamę rowerem w listopadzie i poza wysoką wilgotnością często łapały nas w drodze ulewne deszcze. Nie mniej te deszcze nie przeszkadzają specjalnie w zwiedzaniu, pod warunkiem, że nie zwiedza się z wysokości siodełka rowerowego.
Panama – bezpieczeństwo
Zjeździłam Amerykę Środkową z góry na dół i z dołu do góry. Dosłownie. Podróżowałam sama lokalnymi środkami transportu, czasem korzystałam z autostopu, a ostatnio przejechałam rowerem z Panamy do Gwatemali. Mieszkałam trochę w Gwatemali, a ostatnio kilka miesięcy w Salwadorze uznawanym za jeden z najniebezpieczniejszych krajów w tym regionie i choć znam dość dobrze, to z perspektywy czasu mogę szczerze powiedzieć, że w początkach moich podróży po Ameryce Środkowej najpewniej i najbezpieczniej czułam się w Panamie właśnie i w Meksyku.
Wiele osób pisało do mnie z pytaniem, czy może zabrać dobry aparat lub telefon, wybierając się w podróż do tych krajów. Ja podróżuję zawsze z wysokiej klasy sprzętem i odpukać nigdy nic się nie stało. Ważne jednak, by zachowywać się zgodnie z zasadami zdrowego rozsądku. Nie spacerować nocami ze sprzętem i pełnym portfelem. Nie zapuszczać się w podejrzane dzielnice lub tam, gdzie miejscowi sugerują, by lepiej tego nie robić. Te zasady tyczą się tak naprawdę wszystkich krajów.
Wizy
Między Polską a Panamą istnieje umowa o ruchu bezwizowym. Możemy przebywać na terenie kraju 90 dni. Po tym czasie możemy ewentualnie wyjechać do kraju sąsiedniego i po kilku dniach wrócić do Panamy lub starać się o przedłużenie wizy w ambasadzie, z czym z reguły nie ma problemy.
Należy jednak pamiętać, że mimo ruchu bezwizowego na lotnisku musisz podać adres, pod którym zatrzymasz się w kraju. Bez tego nie będą chcieli Cię wpuścić (miałam dwukrotnie taką sytuację).
Po przylocie do kraju nic nie zapłacisz, ale już wracając np. z Kostaryki do Panamy droga lądową, będziesz musiał ponieść opłatę.
Przeloty
Niestety z Polski nie ma bezpośrednich lotów do Panamy. Bezpośrednie loty znajdziemy jednak z Madrytu dzięki AirEuropa czy Iberia. Zdarzają się promocje. Mnie udało się kiedyś kupić lot w dwie strony z Berlina przez Madryt do Panamy za 1200 zł. Niestety takie promocje nie zdarzają się często.
Panama – waluta
Walutą oficjalną Panamy jest balboa. W obiegu funkcjonują jednak dwie waluty: balboa i dolar. Dlatego zabierz ze sobą w podróż dolary. Jeden balboa równa się jednemu dolarowi.
Transport na miejscu
W Panamie nie funkcjonują właściwie autobusy typu chicken bus znane z Gwatemali czy Nikaragui. Transport lokalny jest na wysokim poziomie: wygodne i z klimatyzacją. Autobusami dojedziemy niemal w każde dalsze miejsce. Na krótszych trasach będą to zwykle minibusy.
Wypożyczenie samochodu w całej Ameryce Środkowej to dość duży koszt. Panama pod tym względem jest tania, dlatego możecie zastanowić się nad tą opcją, by zaoszczędzić czas i zobaczyć jak najwięcej. Car hire
Gdzie nocować?
Korzystałam w podróży przez Panamę niemal z całej gamy noclegów: hostele, couchsurfing, airbnb oraz namiot. Panama w porównaniu z pozostałymi krajami Ameryki Środkowej ma dość sporo fajnych kempingów, z których można skorzystać. Z couchsurfingu już dawno nie korzystałam, ale podczas mojej pierwszej podróży 6 lat temu, korzystałam bardzo dużo i sprawdzał się couchsurfing świetnie. Obecnie bardzo dobrze jest też rozwinięte airbnb i zachęcam do korzystania oraz z bookingu.
Oto kilka miejsc, z których korzystałam.
Panama City
- EDEN´S GARDEN HOSTAL – Znajduje się w centrum starego miasta. Oferuje gościom taras oraz ogródek. To dobre miejsce, by pobyć i pozwiedzać centrum miasta i jego dalsze i bliższe okolice. Sprawdź dostępność i ceny.
- Selina Casco Viejo Panama City – Selina to cała sieć hosteli w Ameryce Środkowej. Zatrzymując się w którymkolwiek z nich macie gwarancję naprawdę fajnego, czystego i pięknego hostelu. Selina znajduje się w Casco Antiguo. Sprawdź dostępność i ceny
- CASA ANDREA – Nieco droższe miejsce, ale i w wyższym standardzie. Okolica bardzo spokojna i bezpieczna. Sprawdź dostępność i ceny.
- Best Western Plus Panama Zen Hotel – Położony nie w Casco Antiguo, lecz w dzielnicy Bellavista. Około 8 minut samochodem od Avenidy Balboa, czyli głównej ulicy w nowoczesnej części dzielnicy. Jeżeli chodzi o jakość do ceny to jest naprawdę dobrze. Sprawdź dostępność i ceny.
Boquete
- Downtown Suites – Świetne miejsce, blisko centrum, z niewielkim ogrodem i jacuzzi w ogrodzie. Pokoje urządzone ze smakiem. Sprawdź dostępność i ceny.
- Hostal Garden by Refugio del Rio – Zlokalizowany blisko centrum, ale jednocześnie oddalony od centralnych i głośnych ulic. Ma fajne patio do zrelaksowania się. Sprawdź dostępność i ceny
Santa Clara
- The Corner Hostel – Znajduje się na niedalekiej białe plaży, czyli Playa Blanca. Sprawdź dostępność i ceny.
- Villa Botero By Casa Mojito – Miejsce dość drogie, ale jedyne, które można online zarezerwować przy plaży Santa Clara. Nie mniej jednak warto, by zatrzymać się tam choć na dwie noce. Sprawdź dostępność i ceny.
Santa Catalina
- Hostal Familiar Rolo – To chyba najlepsze pod względem stosunku jakości do ceny miejsce w Santa Catalina. Mieści się przy samej plaży. Sprawdź dostępność i ceny.
- Pelicano Hostal – Nieco droższy od powyższego, ale na nieco wyższym poziomie, choć dalej od plaży. Cisza, spokój, świetna obsługa i śniadania. Sprawdź dostępność i ceny.
Bocas del Toro
- Pipa Loca Bay Hostel – Jeśli szukacie fajnego hostelu, tuż przy wodzie, z niesamowitymi zachodami i wschodami słońca, to znajdziecie je właśnie tutaj. Sprawdź dostępność i ceny.
- Hostal Bastimentos – Fajnie położone, czyste i z przemiłymi właścicielami. Sprawdź dostępność i ceny.
Co i gdzie jeść?
Rzadko jadam w restauracjach dla turystów. Najczęściej korzystam z miejscowych, lokalnych jadłodajni. W Panamie nazywają się one „fonda” (w Kostaryce – „soda”). Można zjeść w nich od 2 do 5 dolarów naprawdę przyzwoity posiłek.
Panam stoi rybami i owocami morza. Koniecznie zjedz świeże ceviche. Możesz go spróbować w porcie w Panama City. Najlepsze robią jednak w knajpce mojej znajomej w Santiago.
Jeżeli lubisz gotować, możesz naprawdę tanio kupić krewetki czy inne owoce morza na targu i przygotować je samemu.
W Panamie natkniecie się na jedno z moich ulubionych dań/przystawek – yuka frita. Inaczej to maniok. Dużo bardziej popularna jest yuka frita w Salwadorze, ale w Panamie i pozostałych krajach też można ją spotkać. Zetkniecie się też z patacones, czyli zmiażdżonymi i smażonymi na głębokim tłuszczu platanami (zielonymi bananami). Patacones jada się w Panamie i Kostaryce. W Nikaragui też traficie na nie, ale ich nazwa to tostones.
Pytacie o wiele rzeczy, m.in z jakich kart korzystam w podróży, gdzie nocuję, jakich map używam itd. Postanowiłam wszystkie tego typu rady zawierać na końcu tekstu tak, by Ci z Was, którzy są tym zainteresowani, zawsze mogli sięgnąć do tabelki, a tych, których takie rzeczy nie interesują, mogli je pominąć.
Zawsze mam ze sobą karty dwóch systemów: VISA i Mastercard. Tak na wszelki wypadek. W Europie to może nie jest tak istotne, ale na innych kontynentach czasem ma to ogromne znaczenie. Może się zdarzyć, że karta jednego systemu nie będzie działać, wtedy zawsze pozostaje Ci druga. Na pewno polecam Ci kartę walutową REVOLUT CARD. Odkąd ją założyłam, korzystam właściwie na wyjazdach tylko z niej. Możesz dzięki niej wypłacać za darmo pieniądze na całym świecie. Nie znajdziesz na nich wszystkich walut, ale i tak zaoszczędzisz, jeśli np. będziesz wybierać się do Ameryki Środkowej i będziesz już miał na niej dolary. Wtedy przelicznik jest tylko z dolarów na „miejscowe”, a nie najpierw ze złotego polskiego na „miejscowe”. W ten sposób naprawdę sporo oszczędziłam
Skorzystajcie z LINKA, a dostaniecie kartę REVOLUT gratis i dodatkowo 25 zł na karcie.
NOCLEGI
Wiem, że jest wiele systemów rezerwacyjnych, ale ja korzystam głównie z BOOKINGU, albo z AIRBNB. To moje dwa ulubione portale. Na Bookingu często można znaleźć naprawdę fajne okazje, szczególnie z ich programem Genius. Lubię booking, bo pozwala często niemal z dnia na dzień np. anulować rezerwację. Z AirBnB jest w tym przypadku nieco gorzej, ale z niego korzystam jak na 100% wiem, że nic mi w tym czasie nie wypadnie i na pewno z noclegu skorzystam. Czasem też korzystam z couchsurfing.org, choć ostatnio nieco rzadziej.
KLIKNIJ I POSZUKAJ NOCLEGU W Panamie NA BOOKINGU ALBO AIRBNB.
WYPOZYCZENIE SAMOCHODU
Polecam Discover Car. Oferują ponad 2 mln samochodów w ponad 150 krajach i to w bardzo dobrych cenach. Warto się u nich zrejestrować, ponieważ przewidują bonusy dla zarejestrowanych klientów. Kliknij i sprawdź samochody w Panamie oraz dostępność.
ZWIEDZANIE
Czasem na jednodniowe wycieczki jadę samodzielnie, albo z przewodnikiem. Wszystko zależy od tego, w jakim kraju jestem, od miejsca, które chcę zobaczyć i od tego, ile mam czasu. W góry, na wulkany poza Europą najczęściej idę z przewodnikiem. Z przewodnikiem wybiorę się też, jeśli nie mam zbyt wiele czasu na zorganizowanie wycieczki samej. Wolę w takim przypadku zaufać komuś, kto ma już doświadczenie w tym temacie. Wybieram też się z przewodnikiem, jeśli chcę pogłębić wiedzę w danym zakresie i jeśli po prostu nie czuję się pewnie, by gdzieś się wybrać totalnie sama.
Korzystam najczęściej, tam, gdzie jest to oczywiście możliwe z GET YOUR GUIDE. Oferują różne wycieczki na całym niemal świecie.
ZAJRZYJ NA ICH STRONĘ I SPRAWDŹ ICH OFERTĘ W Panamie.
MAPY
Jeżeli mam internet w telefonie, to najczęściej jednak korzystam z GOOGLE.MAPS. Jednak zawsze mam ze sobą tez aplikację MAPS.ME, która służy mi offline w każdym niemal zakątku świata.
KLIKNIJ I ŚCIĄGNIJ APLIKACJĘ MAPS.ME.<Dołączam do poleceń linki stron, z których sama korzystam. Są to w większości linki partnerskie, co oznacza, że jeśli z nich skorzystasz, ja otrzymam niewielką prowizję, a Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów. Jeśli znalazłeś/znalazłaś w tekście, to czego szukałaś/szukałeś, tekst zainspirował Cię do podróży, spodobały Ci się moje zdjęcia, to będzie mi miło, jeśli skorzystasz z linków. W ten sposób wesprzesz mnie i mojego bloga, za co z góry dziękuję.
[…] się na dłużej do Ameryki Środkowej, może zainteresują Cię teksty o tym, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Panamy oraz o najpiękniejszych miejscach w Kostaryce. Możesz też zajrzeć do tekstu […]
Rewelacyjna informacja, bardzo dużo praktyki.Ja znam Azję ale kierunku Ameryka w ogóle.Jest to świetna inspiracja.
Cześć 🙂 Świetny post, jedynie zabrakło mi odpowiedzi na jedno nurtujące mnie pytanie – czy trzeba mieć bilet powrotny wjeżdżając do Panamy?
[…] Po sąsiedzku z Kostaryką leży Panama. Zajrzyj do tekstu praktycznego o Panamie – Panama – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem. […]
A ja uczę się języka hiszpańskiego, cały czas czuje, że muszę coś zmienić w swoim życiu, że praca, która pozwala mi na zapłacenie rachunków nie jest tym, czym miała być i że jestem w niewłaściwym miejscu. Tylko nie mam pomysłu jak mogłabym zarabiać żyjąc gdzie indziej. Czekam na taki sen….
Odpisz