Saksonia, podobnie z resztą jak wiele innych regionów Niemiec, to raj dla rowerzystów. Gęsta sieć dobrze oznaczonych szlaków rowerowych zachęca do poznawania krainy z poziomu siodełka rowerowego.
Szlaki rowerowe w Saksonii to w znacznej mierze specjalnie przygotowane drogi rowerowe. Częściowo prowadzą też po mało uczęszczanych drogach. W większości przypadków są nieźle oznaczone, jednak dobrze mieć pod ręką mapę, aby poradzić sobie w razie zgubienia szlaku.
Poniżej znajdziecie skrócony opis kilku ciekawych szlaków oraz szczegóły mojej tygodniowej wycieczki rowerowej po Saksonii. Mam nadzieję, że tekst ten pomoże Wam zaplanować ciekawy wypad na rowery w ten rejon Niemiec.
Froschradweg (Żabi szlak)– Raj nie tylko dla żab
Ponad 260 km szlak poprowadzony po słabo zaludnionych terenach Pojezierza Łużuckiego (Lausitzer Seenland) Górnych Łużyc (Oberlausitzer), gdzie nadal można usłyszeć język łużycki. Szlak prowadzi przez ciekawy przyrodniczo region (znajduje się tu m.in. rezerwat biosfery UNESCO). Szlak prowadzi przez miasto Hoyerswerda (można zwiedzić zamek), Kromlau – tu znajduje się niesamowity Park Rododendronów z Diabelskim Mostem oraz Mużaków (Bad Muskau) ze wspaniałym Parkiem Mużakowskim Pucklera.
Mapa i szczegółowy opis Froschradweg
Seenland-Route (Szlak Pojezierza)
186 km szlak znajduje się na terenie dawniej zajmowanym przez odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego. Wyrobiska zastały zalane i dzięki temu powstało kilkanaście jezior (z których znaczna część została połączona kanałami). Część jezior została zalana dziesięciolecia temu i ich brzegi są porośnięte bogatą roślinnością. Utworzono też liczne plaże i miejsca wypoczynku. W innych miejscach można odkrywki nie są jeszcze w pełni wypełnione wodą, dzięki temu można obserwować etap przejściowy rekultywacji terenu. Z licznych punktów widokowych można obserwować, jak natura odbiera co swoje.
Oznakowana trasa wiedzie głównie po drogach asfaltowych i napotkacie na nich tylko niewielkie nachylenia. Na rowerzystów wzdłuż szlaku czekają liczne kwatery typu Bed&Bike (pensjonaty przyjazne rowerzystom).
Mapa i szcegółowy opis Seenland-Route
Mitteland Route
Blisko 130 km szlak prowadzi z Zittau (Żytawa) pięknego barokowego miasteczka znajdującego się tuż przy granicy z Polską. Jego zwińczenie stanowi stolica Saksoni –Drezno, czasami nazywanego „Florencją nad Łabą”. Droga wiedzie przez łagodne wzniesienia Gór Żytawskich. Częściowe szlak pokrywa się ze Szlakiem Szprewy. Szczególnie godne uwagi jest miasteczko Umgebindehäuser.
Mapa i szczegółowy opis Mitteland Route
Städteroute (Saksoński Szlak Miast)
Prawie 350 km trasa wiedzie przez najciekawsze miasta Saksonii. Na swej drodze napotkamy przykłady architektury od średniowiecznej po klasycystyczną. Na trasie między innymi warto zwiedzić:
Görlitz –jedno z najpiękniejszych niemieckich miast. Dzięki temu, że praktycznie ominęły je zniszczenia wojenne, posiada niezaburzony układ przestrzenny i liczne pięknie odrestaurowane zabytki z różnych epok. W mieścei zanjduje się prawie cztery tysiące zabytków! z jego „Flüsterbogen”, w łazience żydowska i „góra” Landeskrone
Park Dinozaurów w miejscowości Kleinwelka
Wieża Friedricha-Augusta w Löbau
Cysterski klasztor NMP w Panschwitz-Kuckau
Muzeum Lessinga Kamenz
Muzeum Porcelany w miaście Meissen (Miśnia)
Stara Kopalnia Wapienia w Miltitz
Drezno (szlak nieco omija miasto, ale jeśli się zdecydujecie na podróż tym szlakiem rowerowym, to zdecydowanie warto odbić do miasta i spędzić chociaż jeden dzień na zwiedzaniu stolicy Saksonii).
Mapa i szczegółowy opis Städteroute
Spree-Radweg (Szlak Szprewy) – Od źródeł do ujścia
120-kilometrowa podróż wzdłuż Szprewy oferuje zróżnicowane krajobrazy. Od otoczonych bukowym lasem źródeł Szprewy w okolicach Kottmar, przez malownicze wzgórza Pogórza Łużyckiego, po rezerwat biosfery UNESCO na Górnych Łużycach. Szlak kończy swój bieg na pięknym Pojezierzu Łużyckim Trasa wiedzie przez piękny Budziszyn. Ten szlak rowerowy krzyżuje się z wieloma innymi, co daje możliwość zaplanowania dłuższej wycieczki z wykorzystaniem innych dróg.
Mapa i szczegółowy opis Szalku Szprewy
Więcej szlaków z opisem i przebiegiem trasy można znaleźć na tej stronie. Znajdziecie tu nie tylko szlaki rowerowe, ale również piesze.
Moja rowerowa Saksonia
Podczas swojej tygodniowej podróży postanowiłam połączyć kilka szlaków. Dzięki temu miałam możliwość odwiedzić wszystkie interesujące mnie miejsca, jednocześnie poruszając się w zdecydowanej większości po trasach rowerowych. Poniżej znajdziecie dokładną rozpiskę moje podróży po Saksonii:
Dzień 1. Przyjazd do Drezna wieczorem pociągiem Kolei Dolnośląskich z Wrocławia. Szczegółowe informacje o sposobie dojazdu do Saksonii znajdziecie w tym artykule, a o noclegach możecie poczytać tu.
Dzień 2. Ten dzień przeznaczyłam na zwiedzanie Drezna. Warto przespacerować się po mieście wieczorem. Drezno nocą wygląda przepięknie.
Dzień 3. Z Drezna wyjechałam, kierując się na północ i dotarłam do rowerowego Saksońskiego Szlaku Miast. Tym szlakiem dotarłam do Kamenz, po zwiedzeniu miasteczka ruszyłam dalej szlakiem Krabat Radweg. Na nocleg zatrzymałam się na campingu przy szlaku. Dzienny dystans ok. 70 km
Dzień 4. Z campingu wyruszyłam w kierunku Hoyerswerda wciąż trzymając się Krabat Radweg. Przed samym miastem zmieniłam szlak na Froschradweg – Paradies i w ten sposób dotarłam do Hoyerswerda. Po zwiedzeniu miasta ruszyłam w dalszą podróż szlakiem w kierunku Kromlau. Pierwotnie planowałam na kempingu w Halbendorf, który znajduje się ok.5 km od Parku Rododendronów w Kromlau. Finalnie jednak znalazłam miejsce do rozbicia namiotu na campingu w samym Kromlau. Dzięki temu mogłam wyjść na zdjęcia do parku wieczorem i o świcie. Dzienny dystans ok. 80 km.
Dzień 5. Po porannym fotografowaniu w Kromlau (Park Rodendronów) ruszyłam do Mużakowa (Bad Maskau). W Mużakowie spędziłam nieco więcej czasu na zwiedzaniu. Urzekł mnie piękny Park Mużakowski. Kolejny etap mojej rowerowej wycieczki po Saksonii to „transfer” poza szlakiem do Boxberg (ok. 25 km) i dalej szlakiem Szprewy dotarłam do Budziszyna (Bautzen). Znalazłam świetne miejsce na nocleg w Spree-Pension. Wygodne pokoje i dobre jedzenie to coś, czego od czasu do czasu szuka każdy rowerzysta 🙂 Oczywiście możliwy jest też nocleg na campingu pod namiotem. Dystans dzienny ok. 90 km
Dzień 6. Z Budziszyna (Bautzen) Szlakiem Szprewy ruszyłam na południe w kierunku do granicy z Czechami. Po 20-25 km w Schirgiswalde zmieniłam szlak na Mittellandroute – Bilderbuchschöne Schätze (w kierunku zachodnim) przed Stolpen (w okolicy Märzenbecherwiese) opuściłam szlak i po ok. 35 km jadąc na południe dotarłam do Rathen. Ze względu na swą pasję fotograficzną i chęć wyjścia wieczorem na zdjęcia zdecydowałam się na nocleg w hotelu w Rathen. Można też zatrzymać się na campingu w pobliżu twierdzy Konigstein. Dystans dzienny ok. 80 km.
Dzień 7. Zdjęcia w Rathen (Bastei) i popołudniowy przejazd do Drezna szlakiem Elbe Ratweg . Dystans dzienny ok. 40 km.
Dzień 8 Powrót do Polski pociągiem Kolei Dolnośląskich do Wrocławia i dalej PKP IC do Gdańska
Łącznie na szlakach rowerowych Saksonii pokonałam ok 360 km, spędzając na rowerze 6 dni. Podczas tego wyjazdu znalazłam kilka miejsc, w które na pewno jeszcze wrócę.
Saksonia -informacje ogólne Saksonia -jak dojechać? Saksonia -noclegi
Saksonia Top 5 Drezno by night!
Uważasz, że tekst jest przydatny? Możesz mi łatwo podziękować, a jeszcze na tym oboje skorzystamy! Planujesz podróż? Zarejestruj się na portalu AirB&B korzystając z tego linka. KLIK! Dostaniesz 100 zł na pierwszą podróż, a i mi wpadnie parę groszy na noclegi.
Wolisz skorzystać z Booking.com? Wybierz ten link. Zrealizuj rezerwację dokonaną przy użyciu tego linku, aby po wymeldowaniu otrzymać 10% zwrotu kosztów. KLIK!
[…] szlakami rowerowymi i sielskimi pejzażami nie brakuje na trasie bajkowych zamków. Twierdze często […]