Hiszpania od lat jest jednym z głównych kierunków wybieranych przez turystów na wakacje i drugim najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Z siedemnastu wspólnot autonomicznych, które składają się na ten kraj, jedną z najpopularniejszych na wakacje jest Andaluzja. Idealny kierunek przez cały rok. Oprócz najwyższej liczby dni słonecznych w roku Andaluzja oferuje bajeczne plaże i wybrzeża Costa Tropical, Costa del Sol, Costa de Almeria, fantastyczne góry Sierra Nevada idealne na letnie wędrówki oraz uprawianie sportów zimowych oraz inne niezwykłe atrakcje.
W grudniu można spacerować tu pośród sadów oliwnych i cieszyć oczy widokiem drzew mandarynkowych, a kilkadziesiąt minut i kilometrów później zjeżdżać na nartach.
Po kilku miesiącach mieszkania w Andaluzji chciałabym się podzielić z Tobą najciekawszymi według mnie miejscami, które udało mi się tutaj odwiedzić.
Zanim jednak przejdę do listy miejsc i atrakcji, przedstawię Ci kilka informacji praktycznych oraz takich, które pozwolą Ci zwiedzić Hiszpanię taniej.
Andaluzja – Kiedy lecieć?
W Andaluzji panuje klimat podzwrotnikowy. Lata są suche i bardzo gorące. W lipcu-sierpniu temperatury dochodzą nawet do 45 stopni Celsjusza. Zimowe dni są też raczej ciepłe, choć noce chłodniejsze. W głębi Andaluzji np. w okolicach Granady nocami może być nawet 0 stopni. Tak czy inaczej, Andaluzja jest idealna, by ją odwiedzać przez cały rok, choć sugerowałabym bardziej zimę, jesień i wczesną wiosną, kiedy nie panują tu takie upały, a ceny noclegów są połowę, a nawet i trzy razy niższe (sezon wysoki zaczyna się 22 czerwca i trwa do ok. 22 września, potem ceny zaczynają maleć).
Najlepszym jednak czasem na to, by zaplanować wyjazd oraz kupić bilety do Hiszpanii, jest styczeń. W styczniu loty potrafią być o wiele tańsze niż w pozostałych miesiącach, co wynika z niższego popytu oraz z tego, że linie dopiero w styczniu dostosowują ceny na cały rok. Możecie to sprawdzić sami na stronie FRU.PL, gdzie znajdziecie dane historyczne i możecie się przekonać, jak zmieniały się ceny konkretnych lotów na przestrzeni ostatnich czterech lat.
Andaluzja – Jak dotrzeć?
Andaluzja leży na samym południu Hiszpanii. Można oczywiście wybrać się samochodem, ale trzeba pamiętać, że w zależności, z jakiej części się jedzie Polski, podróż może liczyć 2-3 dni (to ok. 2500-3300 km.).
Najszybszym sposobem dostania się do Andaluzji będzie oczywiście lot. Do wyboru jest kilka lotnisk. Jednym z największych portów lotniczych w ogóle w Hiszpanii jest ten w Maladze. Oprócz tego połączenia z Polski znajdziecie również loty do Sewilli. Można także dolecieć do Madrytu, z którego do Malagi czy Sewilli samochodem dotrze się w około pięć godzin.
Największą liczbę połączeń znajdziesz w wyszukiwarce lotów na stronie FRU.PL.
Andaluzja – Jak się poruszać?
Wszystko zależy od tego, na czym Ci zależy. Jeśli jedziesz na krótko do dużego miasta, jak Malaga czy Kadyks, to wszystko mniej więcej, łącznie z plażą będziesz mieć pod ręką. Jeśli wybierasz się do Granady to zarówno w góry, jak i nad morze będziesz mieć około godziny jazdy autobusem. Komunikacja miejska jest dobrze zorganizowana, choć podróż trwa znacznie dłużej. W miastach lepiej poruszać się komunikacją miejską. Parkowanie samochodu w mieście to niezwykle trudne zadanie.
Aby porządnie objechać Andaluzję i wybrać się do wielu ciekawych miejsc, najlepiej jest jednak wypożyczyć samochód, choćby na trzy dni. Dzięki temu dotrzesz szybko i bez problemu do wiele interesujących atrakcji. Samochód możesz wypożyczyć TUTAJ.
Andaluzja – gdzie spać?
Andaluzja jest spora i wszystko zależy od tego, na które lotnisko przylatujesz. Według mnie najlepsza jest Malaga, bo jest w miarę po środku i z Malagi będziesz mieć całkiem blisko w stronę Cabo de Gata, miasta Granada (ok. ,5 h jazdy samochodem), co również do Sewilli (ok 2 h jazdy) i do Kadyksu. Prowincja Granada jest najtańszą ze wszystkich, więc tu na pewno znajdziesz najkorzystniejsze ceny noclegów, ale nie tylko.
Jeśli zdecydujesz się zostać w Maladze, to możesz sprawdzić nastepujące hotele:
- Luxury B&B Villa Tauro – blisko plaży, bo zaledwie 700 metrów, cudowna okolica, czyściutko, super na ucieczkę od gwaru. DObre miejsce na wakacje. Sprawdź dostępność i ceny.
- Suite Deluxe Face Mer Apart Malaga – Świetnie położony, czysty, wygodny, blisko plaży. Sprawdź dostępność i ceny.
- Ibis Budget Málaga Aeropuerto Avenida de Velazquez – loty często są wcześnie z rana, więc możesz na ostatnią na przykład noc zatrzymać się właśnie w nim. Sprawdź dostępność i ceny.
Często wybieranym miejscem na dłuższe zatrzymanie się jest położona niedaleko miejscowość Torremolinos.
- Casa Paraíso Boutique B&B – Ciche, klimatyczne i relaksujące miejsce. Sprawdź dostępność i ceny.
- Beatriz Cozy Inns – Super lokalizacja przy plaży, wszystko na naprawdę wysokim poziomie. Sprawdź dostępność i ceny.
W Andaluzji bardzo często na wakacje nad morzem wybierana jest również miejscowość Nerja.
- Welcome Inn Nerja guest house Luxury Bed & Breakfast – Świetny B&B, pyszne śniadania, dobra lokalizacja Sprawdź dostępność i ceny.
- MIRADOR DE LA ERMITA – Adults Recommended – Bardzo dobra lokalizacja, nowoczesne i w przystępnej cenie. Sprawdź dostępność i ceny.
Jeśli wolelibyście jednak jakieś spokojniejsze miejsce na wakacje przy plaży, to pół godziny od miejscowości Nerja (która ma małe plaże i jest zatłoczona) znajdziecie miejscowość, w której ja mieszkam. Salobrena. Jest pięknie, z szeroką i bardzo długą plażą (a właściwie kilkoma plażami), wieloma miejscami postojowymi i wszystkim, co potrzebne na wakacjach.
- Hostal Palomare – Dobra lokalizacja, bardzo przyjazny personel, nieskazitelna czystość. Sprawdź dostępność i ceny.
- Hotel Salobreña Suites – Cicha spokojna i piękna lokalizacja, z basenami. Sprawdź dostępność i ceny.
Andaluzja – Gdzie jeść?
W Andaluzji jest kilka prowincji. Pod względem jedzenia najdoskonalszą jest Granada, a to ze względu na swoje słynne tapas. W niemal każdej knajpce jedzenie-tapas do wyboru dostajesz w cenie zamówionego napoju, czyli za około 2-3 euro. I nie jest to miseczka orzeszków, lecz zwykle całkiem spora tradycyjna przekąska, a w niektórych miejscach nawet porządne danie. Do najpopularniejszych tapas w Grandzie należą: patatas a lo pobre (moje ukochane), patatas bravas, patatas ajioli, berenjena con miel (wymienione są daniami wegetariańskimi), a oprócz tego carnita en salsa i różne fritury (ryby, warzywa, owoce morza smażone na głębokim tłuszczu).
Andaluzja – 14 miejsc, które mnie zachwyciły.
Cabo de Gata
Ten niezwykły przylądek to dla mnie numer jeden w całej wspólnocie Andaluzja. W Cabo de Gata byłam już kilkukrotnie i wciąż mi mało, i wciąż pozostało wiele miejsc do zobaczenia. Jest najbardziej na południowy wschód wysuniętym punktem przylądka i należy do parku Cabo de Gata-Níjar. Znajdziesz tu niemal wszystko: bajeczne plaże, z których najsłynniejsze to Playa de los Muertos (Plaża Zmarłych), Playa Genovese czy Monsul. Oprócz tego odkryjesz tu świetne trasy spacerowe, klimatyczne miasteczka, latarnie morskie, niezwykłe skały, dawne kopalnie złota, a nawet saliny i flamingi.
Do moich ulubionych plaż, najbardziej fotogenicznych, należą te wymienione już wyżej oraz plaża w Fabriqilla i plaża Playazo. Numerem jeden jest jednak Arrecife Las Sirenas.
Wskazówki: Cabo de Gata jest idealne do kamperowania. Jest wiele miejsc do zatrzymania się dla kamperów, zarówno płatnych, jak i darmowych. Trzeba tu jednak uważać i pamiętać, że nocowanie w miejscach niedozwolonych często kończy się mandatem.
Miasteczkiem z największą różnorodnością noclegów jest San Jose uznawane za stolicę Cabo de Gata. Do Cabo de Gata warto się wybrać na przynajmniej 3 dni.
Torcal de Antequera
Swój wygląd rezerwat zawdzięcza zjawiskom krasowym, które miały miejsce kilkaset milionów lat temu. Spacer po parku to jak spacer w przeszłość.
Najkrótsza trasa spacerowa w Torcal zajmuje niecałe dwie godziny. Oczywiście można tam spędzić znacznie więcej czasu, np. wynajmując przewodnika, który zabierze na trekking w miejsca znane tylko osobie z doświadczeniem. Bez przewodnika można jednak też pospacerować po trzech różnej długości wyznaczonych szlakach. Przejście szlaku zielonego zajmuje około 45 minut (liczy 1,5 km). Przejście szlaku żółtego zajmie dwie godziny, a pomarańczowego około trzy i pół godziny.
Wskazówki: Wstęp do parku jest darmowy. Na miejscu znajduje się Informacja Turystyczna, parking i bar gdzie można odpocząć, napić się czegoś zimnego i zjeść. Wjazd na samą górę jest kręty i stromy. Kilka kilometrów od Torcal znajduje się miejsce kempingowe, gdzie można przenocować za free – camping Nacimiento del Rio. Noclegi zaś można znaleźć w klimatycznym miasteczku Antequera.
Caminito del Rey
Ośmiokilometrowa trasa dawniej była uważana za jedną z niebezpieczniejszych. Całe szczęście ją jednak wyremontowano i dziś bez strachu o własne życie, choć z dreszczykiem emocji, można ją pokonywać, ciesząc się niesamowitymi widokami. Spacer po kładce na wysokości około 100 metrów, wąwozem, którego ściany mierzą około 700 metrów wysokości jednak to nie zabawa dla wszystkich. Jeśli masz lęk wysokości, to odpuść. Więcej o trasie przeczytasz w tekście Caminito del Rey.
Wskazówki: Bilety rozchodzą się bardzo szybko, a liczba ludzi wpuszczanych na szlak jest ograniczona, dlatego trzeba rezerwować bilety ze znacznym wyprzedzeniem.
Jaskinie: Nerja i Jaskinia Skarbu
Wejście do jaskini onieśmiela i zachwyca. Jaskinia w miejscowości Nerja liczy w sumie około 7219 metrów długości i składa się z trzech poziomów. Była zasiedlana przez ludzi ok. 25 tysięcy lat p.n.e. o czym świadczą znalezione tu różne pozostałości ceramiczne, a także pochówki ludzkie. Została odkryta zupełnie przypadkiem w 1959 roku przez grupkę chłopców, którzy szukali nietoperzy. Najbardziej zachwyciły mnie nacieki jaskiniowe, których jest tu wiele, a przede wszystkim największy stalagmit na świecie, który mierzy 32 metry wysokości.
Jaskinię Skarbu odwiedzałam dokładnie tego samego dnia, ponieważ znajdują się w niedalekiej odległości od siebie. Cueva del Tesoro w miejscowości Rincon de la Victoria to jedna z trzech jaskiń znanych na świecie, która ma morskie pochodzenie. Przypomina bardzo meksykańskie cenoty. Niezwykłe kształty, które przez tysiąclecia rzeźbiła woda, robią niezwykłe wrażenie.
Wskazówki: wstęp do Cueva del Tesoro – 4,65 euro. Od poniedziałku do piątku można też zarezerwować gratisowe wejścia do jaskini. Trzeba jednak dokonać rezerwacji wcześniej przez internet i wybrać pierwszą godzinę. Link do kupna biletu https://tienda.turismoenrincon.es/ (jeśli chcesz wstęp darmowy, wybierz przycisk „visita gratuita”. W jaskini oferują audio przewodnik w języku polskim.
Wstęp do jaskini Nerja kosztuje 12 euro. Tu jednak również możesz upolować darmowe wejściówki. Dostępne są one również od poniedziałku do piątku o 9.30. Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem online https://entradas.cuevadenerja.es/.
Miasteczko Montefrio
Pośrodku białego miasteczka, na wzgórzu w otoczeniu gaju oliwnego dumnie piętrzy się kościół de la Villa. Andaluzja może się poszczycić, że National Geographic uznało Montefrio za jedno z dziesięciu miasteczek z najlepszymi widokami. Można tu znaleźć nawet specjalny punkt widokowy National Geographic, z którego rozpościera się fantastyczny widok. Punktów widokowych, czyli słynnych „miradores” jest tu znacznie więcej. Poza nimi jednak przyjemność sprawia spacer wąskimi krętymi uliczkami tego sennego miasteczka oraz spacer do podnóży zamku, gdzie znajduje się stary cmentarz z XVI wieku w postaci szeregu nisz wykutych w skale.
Miasteczko Zahara de Sierra
Górska wioska położona na zboczu wzgórza we wnętrzu Parku Naturalnego Sierra de Grazalema to miejsce historyczne. Powstało w okresie rządów muzułmańskich. Z tego okresu pozostał zamek, odrestaurowana twierdza i fragmenty murów i pozostałości średniowiecznego miasta. Fantastyczne położenie na wzgórzu oraz znajdujący się u stóp zbiornik wodny w połączeniu oferują fantastyczne widoki panoramiczne, dosłownie zapierające dech w piersiach.
Ronda – miasto na skałach
To jedno z najstarszych miast w Hiszpanii i jedno z piękniejszych. Niezwykłość zapewnia mu przede wszystkim położenie po obu stronach skalistego wąwozu Tajo de Ronda, głębokiego na około 160 metrów oraz obecność „wiszących domów”.
Miasto dzieli się na dwie części: chrześcijańską, nowszą zwaną El Mercadillo oraz starszą mauretańską – La Ciudad. Obie części łączy stumetrowy most Puente Nuevo, w którym dawniej znajdowało się więzienie.
Wskazówki: Najlepszy punkt widokowy na miasto i most jest z „Mirador La Hoya del Tajo”. Uwaga przy zjeździe w dół. Wiele dużych samochodów miewa problem potem z podjazdem z powrotem.
Guadix – miasto troglodytów
Guadix to miejscowość w prowincji Granada, położona w depresji Hoya de Guadix na zboczu łańcucha gór Sierra Nevada. Miasto swego czasu było kolonią rzymską, a wcześniej też stolicą królestwa muzułmańskiego. Obecnie zamieszkiwane jest przez około 20 tysięcy osób, z czego ok. 4 tysiące mieszka w blisko 1500-2000 okolicznych jaskiniach w dzielnicy Barrio de las Cuevas.
Guadix zostało zasiedlone przez człowieka już w czasach prehistorycznych. Zapiski mówią, że pierwsze mieszkania-jaskinie pochodzą z 1452 roku, w czasach kiedy katoliccy monarchowie zdobyli Granadę i wypędzili z niej Maurów. Ci jednak nie chcieli opuszczać ziemi, którą traktowali jako swoją i postanowili tu zostać. Ukryli się jednak w górach w okolicach Guadix, dając początek dzielnicy jaskiniowej.
Wskazówki: miasteczko jest na tyle interesujące, że zaczęły tu również powstawać jaskinie stricte na wynajem dla turystów. Warto spędzić choćby jedna noc w takim wyjątkowym miejscu. Zajrzyj do tekstu Jaskinie – domy w Hiszpanii.
Setenil de Bodegas – miasto w skale
To jedno z miejsc/miast, które jest wspominane niemal w każdym przewodniku. Wpływ na to bez dwóch zdań ma jego niezwykły układ urbanistyczny. Tutejsze domy stawiane były na różnych poziomach: na skale i pod skałą tworząc w ten sposób niezwykłą scenerię. Miasteczko pamięta dobrze czasy średniowiecza.
Najpopularniejszą ulicą jest calle Cuevas del Sol. To z tej strony domy wydrążone w skale przez większą część dnia oświetlane są przez słońce. Z drugiej strony rzeki Trejo biegnie zaś ulica Calle Cuevas de la Sombra, która przez większą część dnia ukryta jest w cieniu. To niezwykłe urokliwe i naprawdę wyjątkowe pod względem architektonicznym miasto.
Mirador El fin del Mundo, czyli na końcu świata
Znajduje się w Beas de Guadix i jest idealnym miejscem do podziwiania pustynnych widoków tej części Granady, jednej z moich ulubionych.
Jest to właściwie wzniesiona równina, która oddziela dolinę Alhama od Hoya de Guadix. Jego uprzywilejowana lokalizacja i widok na wąwozy i dolinę rzeki sprawiają, że jest to idealne miejsce, aby zrozumieć, jak powstał Geopark Granada.
Równina jest właściwie lodowcem, którego poziom wskazuje na pierwotny poziom gruntu sprzed ponad miliona lat, natomiast wąwozy, doliny i jary powstały w wyniku erozji wodnej. Całość tworzy niesamowity krajobraz, który tak naprawdę rozciąga się na wielu kilometrach kwadratowych. Mirador El fin del Mundo jest tylko jednym z nich.
Wskazówki: Samochodem da się wjechać na sam szczyt. Droga jest dość wąska i stroma, ale widziałam na górze zaparkowane nawet vany. Ja nie ryzykowałam. Zostawiłam samochód zaraz po skręcie w dróżkę, przed mostem. Do przejścia w górę jest około jeden kilometr.
Punta Paloma i wydma Bolonia
Wydma, u której stóp rozciąga się plaża o tej samej nazwie leży w popularnej gminie Tarifa, w prowincji Kadyks. Wydmę tworzą wschodnie wiatry, niosące drobny złoty piasek z plaży na zachód. Można się poczuć jak na najprawdziwszej pustyni, szczególnie że widać stąd bardzo dobrze wybrzeże Maroka. Wydma Bolonia z kolei znajduje się niedaleko i liczy ponad 30 metrów wysokości. W okolicach Kadyksu to właśnie te dwa miejsca zachwyciły mnie najbardziej.
Cerro Jabalcón
Na płaskowyżu Hoya de Baza wznosi się, niczym wyspa wzgórze Jabalcón. Tworzą ją skały, które tworzą podstawę depresji. Miejscowi wierzą, że Jabalcón jest dawnym wulkanem, co wiąże się z faktem, że z jego wnętrza wypływają wody termalne, które od wieków wykorzystywane były w łaźniach w mieście Zujar. Na szczycie znajduje się jeden z niezwykłych punktów widokowych Geoparku, z którego można podziwiać przepiękny zbiornik Negratín.
Wskazówki: Aby dotrzeć do początku trasy, trzeba dojechać do miasta Zujar i znaleźć kierunkowskaz na Jabalcón. Wjechać w wąską dróżkę z drzewami oliwnymi, aż do miejsca, w którym znajduje się miejsce na zaparkowanie kilku samochodów. Stamtąd na szczyt już się idzie na piechotę.
Trasa rzeką Chillar
Ta trasa jest według mnie jednym z przyjemniejszych szlaków turystycznych w Andaluzji. Przez 8 km w jedną stronę idzie się rzeką, która chłodzi w upalne dni i w cieniu drzew, co sprawia, że to idealna trasa na lato, kiedy słońce i wysokie temperatury dają się we znaki.
Przez około 80% trasy idzie się, brodząc w wodzie zwykle do kostek, ale czasem i do kolan. Trasa wiedzie do „El Vado de los Patos”, liczy 16 km w obie strony i w zależności od tempa i długości przystanków zajmuje ok. 6-7 godzin.
Tras biegnie po płaskim, więc nie trzeba mieć specjalnego doświadczenia wspinaczkowego, ale wytrzymałość, by te 7 godzin wędrować. Na tej trasie spotkałam bardzo wiele rodzin z dziećmi. Najbardziej spektakularnym miejscem na trasie są Los Cachorros, czyli wąskie szczeliny w górze, przez które płynie rzeka.
Wskazówki: Aby zrobić tę trasę, rusz do miejscowości Nerja. W gps wpisz „parking Mirto, Nerja”. To darmowy parking na osiedlu. Po wyjściu z parkingu skręcasz w lewo i przez kilkanaście minut idziesz drogą. Przechodzisz pod dużym mostem i idziesz przed siebie. W końcu dojdziesz do początku trasy Rio Chillar. Dalej już będziesz mieć drogowskazy. Andaluzja ma kilka ciekawych wodnych tras, nie tylko tę.
Alpujarra – na zboczach gór
Alpujarra to historyczny region Andaluzji położony u podnóża południowych zboczy masywu Sierra Nevada. To przepiękny region pełen dolin i wąwozów, a także małych klimatycznych białych miasteczek Pampaneira, Bubión i Capileira, ale także magicznych wiosek jak Soportujar, czyli wioska czarownic, w której można znaleźć studnię życzeń, domek na kurzych nóżkach i fontannę, której woda działa cuda.
Wiele tu niesamowitych szlaków wędrówkowych, jaskiń, rzek, poukrywanych kaskad i innych niezwykłych miejsc, które tylko czekają na odkrycie. Z Alpujarry wiedzie też sporo szlaków w głąb Sierra Nevada.
Wskazówki: Zwiedzanie Alpujarry możesz zacząć od klimatycznego miasta Lanjaron i znajdującego się w mieście zamku oraz świetnego punktu widokowego z huśtawką „Columpio Mirador Ruta del Pescao”. Spokojnie możesz jechać samochodem w te rejony nawet w czasie zimy. Drogi, choć kręte i wąskie, są bardzo dobre, a klimat umiarkowany sprawia, że w grudniu-styczniu bywa tam nawet o parę stopni cieplej niż w niedalekim mieście Granada.
Mam nadzieję, że zainspirowałam Cię do odwiedzenia Hiszpanii, a konkretnie wspólnoty autonomicznej Andaluzja i pokazałam też atrakcje z mniej utartych szlaków. Przede mną wciąż jeszcze wiele interesujących miejsc do odkrycia: Coloraos, pustynia Tabernas, jaskinia solna i wiele innych, którymi będę się z Wami dzielić. A jeśli Ty masz do polecenia również ciekawe miejsca w Andaluzji, to koniecznie daj znać w komentarzu. To komu marzy się Andaluzja?
* Post powstał przy współpracy z fru.pl
Cześć, wybieram się końcem września do Andaluzji. Wyjazd mam już zaplanowany, został mi temat wynajmu samochody. Chciałem zapytać jakie są Twoje doświadczenia w tym temacie? Komentarze co do firm wynajmujących są delikatnie mówiąc złe. Jest coś co możesz polecić?
Cześć, dzięki za ten opis atrakcji w Andaluzji, korzystamy:) Chcieliśmy dzisiaj zaliczyć Rio Chillar, ale niestety jest zakaz wszelkiej aktywności i zakaz wstępu na rzekę od 2023r. Tłumaczą to zagrożeniem pożarami. Tak czy inaczej na dole nie widać żadnej wody a koryto jest totalnie wyschnięte.
planując wyjazd do Andaluzji mialam jakięs wyobrażenie o tym co tam warto zobaczyć, ale po tym czego dowiedziałam się od Ciebie, wow! Gibraltaru nie zobaczę, ale do Guadix muszę, BRZDO dziękuję za te informacje!